Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

Wsiadając na co dzień do samochodu, zwykle nie myślimy o drobnych szczegółach, takich jak ciśnienie w oponach. Jednak właśnie te niewielkie, niepozorne detale mogą mieć ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Dlaczego jeszcze należy dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu, co na nie wpływa i gdzie szukać informacji ile powinno wynosić? O tym piszemy poniżej.

Niewidoczny bohater naszego bezpieczeństwa – czyli dlaczego ciśnienie opon ma duże znaczenie?

Właściwe ciśnienie w oponach to obok sprawnych hamulców kluczowy składnik bezpieczeństwa na drodze. Prawidłowe ciśnienie gwarantuje stabilność pojazdu, dobrą przyczepność kół do nawierzchni oraz odpowiednią reakcję na manewry kierowcy. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, takich jak wydłużona droga hamowania co jest pierwszym krokiem do kolizji.

Nieodpowiednie ciśnienie – a komfort i ekonomia zużycia paliwa

Nie tylko bezpieczeństwo, lecz także komfort jazdy i poziom zużycia paliwa są powiązane z ciśnieniem w oponach. Niskie ciśnienie prowadzi do większego oporu toczenia, co z kolei zwiększa niepotrzebnie zużycie paliwa. Zbyt wysokie ciśnienie dla odmiany może zmniejszać odczuwalny komfort jazdy. Dlatego regularne sprawdzanie ciśnienia jest czymś, co powinno nam wejść niejako w nawyk przy okazji każdej wizyty na stacji benzynowej. Dzięki temu za jednym razem zadbamy o stan opon i zaoszczędzimy na paliwie.

Jakie czynniki wpływają na ciśnienie opon i sprawiają, że należy regularnie je sprawdzać?

Opona ma do siebie, że poddawana jest różnym siłom. Stąd też na zmianę ciśnienia wpływ mają m.in. temperatura powietrza, zużycie opon, mikro uszkodzenia mechaniczne np. wentyla opony, obciążenie auta podczas pokonywania dłuższej trasy. Dlatego zaleca się regularne sprawdzanie ciśnienia, szczególnie przed dłuższą podróżą lub minimum raz w miesiącu, a nawet częściej, jeśli bardzo często korzystamy z auta. W tym miejscu mamy dla kierowców praktyczną poradę. Najlepiej sprawdzać ciśnienie na zimno, to znaczy przed rozpoczęciem jazdy.

Nie ma jednego idealnego ciśnienia dla każdej opony – czytajmy tabele podawane przez producentów

Jakie jest zatem właściwie ciśnienie w oponach samochodowych – więcej na https://ubezpieczamy-auto.pl/cisnienie-w-oponach, Zazwyczaj rekomenduje się ciśnienie od 2,1 do 2,3 bara dla osi przedniej i 2,9 do 3,0 dla tylnej. Nie można jednak traktować tego jako pewnik. Wiele zależy bowiem od rodzaju opony i jej wielkości. Opony letnie i zimowe wymagają nieco innego ciśnienia. Warto zatem pamiętać, że nie ma jednego idealnego ciśnienia dla każdej opony. Producenci samochodów celowo podają zalecane ciśnienie w instrukcji obsługi pojazdu, na drzwiach kierowcy lub w klapie wlewu paliwa. Dlatego zawsze warto sprawdzić, jakie ciśnienie jest rekomendowane dla konkretnego modelu auta, osi przód, tył, obciążenia oraz typu: lato/zima.
Szukasz ubezpieczenia dla swojego auta? Sprawdź co oferuje porównywarka OC ubezpieczamy-auto.pl

Sprawdzenie i wyrównanie ciśnienia jest szybkie i darmowe co jest najlepszą zachętą, aby o nie dbać

Jeśli ktoś od niedawna jest posiadaczem samochodu i nie czuje się dobrze w kwestiach technicznych, z pewnością ucieszy się, że sprawdzenie ciśnienia w oponach jest szybkie, proste i co najważniejsze – darmowe. Wystarczy wizyta na stacji benzynowej, gdzie zazwyczaj dostępne są specjalne urządzenia do pomiaru ciśnienia. Wyrównanie ciśnienia, jeśli jest to konieczne, zajmuje nie więcej niż kilka minut, jeśli nabierzemy już nieco wprawy. Jest to więc naprawdę minimalny wysiłek z naszej strony, który może znacznie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo i oszczędności. Trudno wręcz znaleźć wymówkę do tego, aby nie sprawdzać ciśnienia.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego tekstu prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu to kluczowy czynnik dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Nie tylko zapewnia stabilność auta, zwiększa przyczepność kół do nawierzchni, ale także wpływa na zużycie paliwa. Regularne sprawdzanie i dostosowywanie ciśnienia do zaleceń producenta jest zatem kluczowe dla utrzymania optymalnych warunków na drodze, jak również dobrego stanu samych opon. Niewłaściwe ciśnienie to krótsza żywotność opony. Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego sprawdzania poziomu ciśnienia podczas tankowania paliwa. Cały proces nie jest ani trudny, a ni czasochłonny, a dodatkowo jest w pełni darmowy. Życzymy szerokiej drogi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz