Jakie są najczęstsze awarie w samochodzie?

awarie w samochodzie

Jakie są najczęstsze awarie w samochodzie?

Posiadanie samochodu to ogromny komfort i wygoda. Łatwo i szybko można dostać się w większość miejsc. Jednak auto to też różnego rodzaju koszty związane m.in. z obowiązkowym serwisowaniem, a czasem i naprawą. Z jakimi usterkami kierowcy najczęściej zgłaszają się do warsztatu samochodowego?

Zawsze, kiedy coś w aucie się zepsuje lub pojawia się niepokojące stukanie bądź inne dźwięki, to właściciel przeżywa dość silny stres. Szczególnie gdy do takiej sytuacji dochodzi na trasie.  Wraz z eksploatacją pojazdu ryzyko awarii jest większe. Jednak jest kilka takich, z którymi mechanicy spotykają się wyjątkowo często. Wszystkie obejmuje zakres usług oferowanych przez Q Service Castrol: https://qservicecastrol.eu/uslugi/. Jakie są więc najpowszechniejsze problemy?

Przebite opony

Na przebicie opony w samochodzie jest narażony właściwie każdy kierowca, bez względu na swoje doświadczenie i styl jazdy. Jest to jedna z sytuacji, których nie da się przewidzieć i jest częstą przyczyną kontaktu z mechanikiem. Mimo to można się nieco przygotować przez systematyczną kontrolę ciśnienia w oponach i stanu zapasowego ogumienia. Przyda się też podnośnik i klucz.

Awarie silnika

Kiedy dochodzi do awarii silnika, kierowca nie zawsze jest w stanie od razu takową zdiagnozować. Z reguły kłopotem jest zatarcie, zepsucie się turbiny albo zerwanie paska rozrządu. Aby temu zapobiegać, należy dbać o wymianę i poziom oleju.

Usterki w obrębie układu hamulcowego

Awarie związane z hamulcami stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów, kierowcy, a także innych uczestników ruchu drogowego. Wśród przyczyn usterek z tej kategorii są  m.in. uszkodzone przewody hamulcowe. Ryzyko można zmniejszyć, pamiętając o kontroli płynu hamulcowego. Za problemy z układem hamulcowym odpowiadają także zużyte klocki hamulcowe.

Awarie sprzęgła

Jednym z elementów, jakie są intensywnie eksploatowane, jest sprzęgło, dlatego awarie z nim związane, również należą do częstych powodów wizyt w warsztacie samochodowym. Wraz z użytkowaniem pojazdu jego właściciel musi się liczyć z tym, że w pewnym momencie kłopoty ze sprzęgłem się pojawią. Jednocześnie są pewne zachowania, które sprawiają, że żywotność sprzęgła będzie znacznie krótsza, niż powinna. Chodzi m.in. o częste podjazdy pod górę albo dynamiczne sprinty.

Kłopoty z układem elektrycznym

Następne na liście są awarie związane z układem elektrycznym. Mogą być one bardzo różne. Chodzi tutaj zarówno o usterki związane z przepaleniem bezpiecznika, jak i te, które dotyczą rozładowanego akumulatora. To, co możemy zrobić, aby tego typu kłopotów uniknąć, to  kontrola i dbałość o sprawność akumulatora.

Czy można uniknąć awarii?

Nie ma możliwości, byśmy całkowicie zabezpieczyli się przed usterkami, ale wiele z nich możemy uniknąć, jeśli będziemy nasz samochód oddawać do serwisu w czasie do tego wyznaczonym. Wymiana części i oleju zgodnie z zaleceniami producenta pomoże zniwelować ryzyko problemów, a tym samym ponoszenia niepotrzebnych kosztów związanych z uszkodzeniami. Tak samo w trosce o dłuższą żywotność auta warto zrezygnować z brawurowej jazdy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz