Kabel HDMI 2.1 inwestycja w obraz wysokiej jakości

Telewizory, projektory, monitory ze wsparciem obrazu rozdzielczości 4K jak i 8K rozwijają się w zawrotnym tempie. Wielu producentów oferuje ten standardy wysokiej rozdzielności w swoich produktach. Telewizory potrzebują kabli hdmi 2.1 najwyższej jakości. Coraz więcej dostępnych w sklepach telewizorów i monitorów posiada możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczość 8K, nie wspominając o 4K, które już jest normą.

Kabel hdmi 2.1

KABEL HDMI 2.1, DO CZEGO SŁUŻY I JAK DZIAŁA.
Rozdzielczość 4K (4096 x 2160)polega na wyświetlaniu 8 milionów pikseli, jest to aż 4 razy więcej niż dzisiejsze Full HD, które włada możliwością pokazywania 2 milionów. Porównując Full HD z 8K(7680 x 4320 pikseli) to liczby stają się jeszcze większe – 8K wyświetla aż 16 razy więcej pikseli niż Full HD! Taka konfiguracja oznacza, że obraz na telewizorze lub monitorze jest wręcz idealny, wszelkie szczegóły są zdecydowanie ostrzejsze i lepiej widoczne.
Aby w pełni cieszyć się tą technologią wyświetlania obrazu potrzebujemy:
–   Źródła wideo, które będzie w stanie obsłużyć emitowanie obrazu o tak dużej rozdzielczości. Np. odtwarzacze blueray, karty graficzne, czy też popularne platformy jak Netflix, YouTube itp.
–   Jeżeli korzystamy z telewizji kablowej to potrzebny będzie też specjalny dekoder obsługujący 4K.
–    Oczywiście nie możemy zapomnieć o kablu łączącym odbiornik z nadajnikiem (np. telewizor z dekoderem), jest to bardzo ważny element, którego nie można pominąć. W tym artykule omówimy  właśnie jaki kabel wybrać.

kabe hdmi 2.1

STANDARD KABLA HDMI JEST NAJWAŻNIEJSZY PRZY WYBORZE PRZEWODU.
Skoro wiemy już czym w skrócie jest 4K i 8K to w tym artykule omówimy sobie jaki kabel HDMI wybrać, bo wcale nie jest to takie proste jak mogło by się wydawać. Niestety ludzie często lekceważą wybór kabla, a wbrew obiegowej opinii ma on znaczenie, a przede wszystkim jego standard. Standard HDMI jest najważniejszą sprawą przy wyborze kabla do naszego sprzętu. Złącze HDMI jest unowocześniane wraz z rozwojem technologii przesyłu wideo i audio. Dlatego czym lepszy obraz oraz dźwięk chcemy uzyskać tym powinny nasz interesować najnowsze standardy. Tym sposobem na rynku sprzedawane są kable, które odpowiadają trzem różnym standardom:
–    Pierwszym jest HDMI 1.4. Ten standard dedykowany jest do jakości Full HD, którą może wyświetlić w 60fps (klatki na sekundę) ale jest też dostosowany do przesyłania jakości 4K w 30fps. Również posiada przepustowość na poziomie 10,2 Gb/s i posiada maksymalnie 8 kanałów audio. Warto dodać, że HDMI 1.4 nie obsługuje HDR.
–   Nowocześniejszym standardem jest standard HDMI 2.0. Przeznaczony jest on głównie do przesyłania obrazu w jakości 4K. Kabel w tym standardzie jest w stanie dostarczyć do naszego telewizora wideo 4K w 60fps, ma on przepustowość wynoszącą 18 Gb/s oraz posiada 32 kanały audio. Nie można zapomnieć o tym, że jest w sanie obsłużyć technologię statycznego HDR. Są jeszcze dwie odmiany standardu HDMI 2.0 – HDMI 2.0a oraz HDMI 2.0b. Oba standardy charakteryzują się lepszym wsparciem dla technologii HDR.
–    Najnowszy jest standard HDMI 2.1 legitymujący się największymi parametrami. Kabel o tym standardzie będzie  się świetnie nadawał do przesyłania wideo rozdzielczości 4k w 120fps, ale jego głównym przeznaczeniem jest dostarczanie do odbiornika jakości aż 8K. Pierwszym parametrem jest przepustowość i kabel HDMI 2.1 może pochwalić się przepustowością równą 48 Gb/s. Nie będzie zaskoczeniem fakt, że taki kabel pozwoli cieszyć się 120fps przy rozdzielczości 4k. Podobnie jak w przypadku HDMI 2.0 posiada 32 kanały audio, lecz na tle innych standardów wyróżnia się obsługą dynamicznego HDR.
–    Istnieją też bardziej szczegółowe oznaczenia kabli, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kabla dla nas. Pierwszym takim kablem jest kabel o oznaczeniu HDMI Standard, który jest przeznaczony do rozdzielczości HD i Full HD. Kolejnym jest HDMI Standard with Ethernet, który dodatkowo umożliwi korzystanie z kanału sieciowego. Jeżeli dla nas priorytetem jest szybkość transmisji to naszą uwagę powinniśmy skupić na kablu HDMI High Speed (2.0) lub Ultra HDMI High Speed (2.1), który też świetnie się sprawdzi, jeżeli chcemy dodatkowo korzystać z 3D. Odnosząc się jeszcze do tego kabla warto dodać, że sprawdzi się on również jako kabel do jakości 4K. Do tych wszystkich standardów należy dodać jeszcze HDMI typ C oraz HDMI typ D. Oba standardy są stosowane tylko w urządzeniach mobilnych.

kabe hdmi 2.1

TO JAKI KABEL HDMI W KOŃCU WYBRAĆ?
Wybór kabla wcale nie jest taki trudny i znając specyfikacje kabli oraz przeznaczenie jego użytkowania jesteśmy w stanie łatwo dobrać odpowiedni kabel. Polecane przez wielu użytkowników kable certyfikowane hdmi 2.1 AGOG spełniają najwyższe standardy. Tak naprawdę to liczy się to, aby dobrać właściwy rodzaj kabla. Standardy przedstawione powyżej są przystosowane do obsługiwania poszczególnych rozdzielczości wideo. Oczywiście dobranie złego standardu do naszych potrzeb będzie skutkowało niepoprawnym przesyłaniem jakości wideo i audio z nadajnika do odbiornika. Należy przyjąć zasadę kabel o wyższym standardzie obsłuży wszystkie, natomiast starsze nie poradzą sobie z technologią 4k i 8k.W grę wchodzi również długość. Biorąc pod uwagę aspekt praktyczny to kabel nie może być za długi, bo wtedy będzie się plątał, ale również będzie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej jednak strony kabel nie może być za krótki by nasze spięte urządzenia nie były połączone na “sztywno”. Analizując jeszcze długość jaką powinien mieć kabel musimy pamiętać, że czym dłuższy kabel tym możemy się liczyć z stratą w przesyle sygnału.