Kaski cross – co warto wiedzieć?

enduro

Kaski cross są doskonałym wyborem dla tych, którzy pasjonują się jazdą terenową na quadach lub motocyklach. Niemal wszystkie modele wyposażone są w specjalny daszek, mają mocno wysuniętą szczękę i nie posiadają szyby - zamiast niej zakłada się gogle. Podstawowa zaleta, która cechuje kaski enduro-cross to ich wysoki stopień wentylacji. Większość modeli posiada także filtry wyłapujące wszechobecny w terenie kurz.

W tekście podpowiadamy na co warto zwracać uwagę przy zakupie kasku.

Kaski - kluczowy element wyposażenia każdego motocyklisty

W trakcie wybierania kasku motocyklowego często zwracamy uwagę przede wszystkim na jego wygląd. Choć estetyka kasku jest istotna, to w przypadku tak ważnego elementu wyposażenia motocyklisty ważniejsze są inne czynniki, takie jak bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. Pamiętajmy, że od tego, jaki kask będziemy używać może zależeć nasze życie. Nawet niewinna wywrotka na skuterze przy małej prędkości może okazać się bardzo niebezpieczna. Dodajmy do tego fakt, że kask będziemy nosić w trakcie każdej jazdy, dlatego musimy dopilnować, by nie uciskał nam głowy lub był zbyt luźny i ciągle się ruszał - wówczas podróżowanie jednośladem stanie się nieprzyjemne i może negatywnie wpłynąć na naszą koncentrację. Zamiast skupiać się na drodze i przyjemności podróżowania, będziemy ciągle się skupiać na poprawianiu kasku.

Dlaczego kaski cross i enduro różnią się od innych?

Motocykle cross enduro są jednymi z najbardziej wyróżniających się typów jednośladów. Czemu? Ponieważ sama jazda w terenie znacząco się różni się od typowego ruchu drogowego. Wielu stosowanych w nich rozwiązań nie spotka się nigdzie indziej, ponieważ tylko w terenie sprawdzą się jako komfortowe i bezpieczne. Takimi samymi założeniami charakteryzują się kaski cross enduro. Kształt, materiały, zastosowane rozwiązania i akcesoria - kaski motocyklowe enduro są doskonałą ochroną dla naszej głowy w trakcie jazdy i dają komfort, który ułatwi poruszanie głową w trakcie częstych manewrów.

Kaski enduro i cross rozłożone na czynniki pierwsze

Podstawowym zadaniem każdego kasku jest przede wszystkim chronienie głowy motocyklisty. Kaski cross muszą jednak chronić głowę znacznie częściej, ponieważ jazda terenowa wiąże się nie tylko z wywrotkami i szlifami, ale również z błotem, kamieniami czy gałęziami, które uderzają również w górną część ciała. Kaski cross enduro charakteryzują się specyficznym kształtem zwiększającym ochronę przed uderzeniem nadlatujących przedmiotów.

Z kształtem jednak wiążą się pewne ograniczenia. Kaski do enduro są najczęściej kaskami przygotowanymi pod osobne gogle. Kaski enduro z szybą są mniej popularne, ponieważ montaż szyby zwiększa masę i zmniejsza jednolitą konstrukcję kasku, dlatego kaski enduro posiadające szybę są sugerowane raczej dla jazdy turystyczno-terenowej.

Do tego dochodzi aerodynamika. Kaski do enduro posiadają daszki ochronne i ograniczające wpływ światła. Są doskonałym rozwiązaniem w terenie. W trakcie szybkiej jazdy, daszki mogą jednak odczuwalnie wpływać na aerodynamikę, pogarszając komfort, a nawet bezpieczeństwo jazdy.

Kolejna kwestia związana z konstrukcją kasku to wentylacja. W trakcie jazdy terenowej kask enduro będzie skutecznie odprowadzać wilgoć, pot oraz wysoką temperaturę. W efekcie nie dopuszcza do szybkiego zmęczenia się motocyklistów w trakcie żywiołowej jazdy. Pamiętajmy, że wentylacja musi działać mimo narażenia jej na brud, błoto czy częste uderzenia. Rozwiązań zastosowanych w kaskach jest więc sporo, a część z nich jest nawet opatentowana przez konkretnych producentów. W końcu kaski enduro są wykonane ze specyficznych materiałów. Mocne i lekkie kaski nie tylko zapewnią właściwą ochronę, ale także nie obciążą głowy i karku motocyklisty. Kaski cross enduro są wykonane przede wszystkim z nowoczesnych włókien węglowych, szklanych czy organicznych oraz rozmaitych pianek typu EPS.

Jaki rodzaj kasku wybrać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie "Jaki kask wybrać na skuter, a jaki na motocykl turystyczny czy crossowy?". Dobrze jest kierować się nie tylko rodzajem jednośladu, ale także brać pod uwagę warunki, w których będziemy najczęściej korzystać z motocykla.

Kaski integralne są produktami uniwersalnymi. Tego typu sprzęt charakteryzuje się zamkniętą skorupą, bez ruchomych czy odłączanych elementów. Konstrukcja bez łączeń zapewnia duże bezpieczeństwo. Kaski integralne charakteryzują się również aerodynamicznym kształtem, często również twardszą wyściółką i niższą wagą w stosunku do innych rodzajów kasków.

Kask szczękowy jest produktem zapewniającym wyższy komfort. Sprawdzi się zarówno w trasie, jak i w mieście. Możemy w nim otwierać dolną część, gdy przykładowo chcemy z kimś porozmawiać na postoju bez konieczności ściągania kasku czy schłodzić się w trakcie spokojnej jazdy po mieście.

Kask modułowy jest z kolei kompromisem między kaskiem integralnym a otwartym. Można zdemontować w nim część szczękową, jeżeli chcemy poruszać się po mieście, albo zamontować ją, gdy wybieramy się w dłuższą trasę i chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo przy wyższych prędkościach.

Kask otwarty natomiast jest popularnym rodzajem sprzętu wśród miłośników skuterów, chopperów czy café racerów, czyli pojazdów, które służą przede wszystkim do spokojnej jazdy. Opisywane kaski zapewniają duży komfort w ciepłe dni i łatwo się je zdejmuje. W trakcie zakupu kasku otwartego powinniśmy zwracać uwagę na szybę. Jeśli będziemy wyjeżdżać w trasę, dłuższa zapewni nam lepszą osłonę przed kamieniami, wiatrem i owadami.

Kaski crossowe są dedykowane głównie miłośnikom jazdy w terenie. Potrafią zapewnić bezpieczeństwo w trudnych warunkach. Zazwyczaj nie mają wizjera, dlatego dodatkowo powinniśmy zaopatrzyć się w gogle.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz