Wyprawy terenowe czy turystyka off roadowa nie ogranicza się tylko do terenówek z napędem na cztery koła. Motocykle turystyczne to świetna alternatywa dla tych, którzy chcą przemierzać świat w inny, niekonwencjonalny sposób, niekoniecznie samochodem. Wyprawy terenowe nie są zdefiniowane tylko na aut 4x4. Motocykle też sobie świetnie poradzą i dostarczą nam zupełnie innych wrażeń niż samochód. Warto jednak pamiętać, że nie każdy motocykl sprawdzi się na długich dystansach. To, co przede wszystkim określa motocykl turystyczny to uniwersalność, musi on sprawdzić się w wielu różnych sytuacjach.

terenowy motocykl turystyczny

Co wyróżnia motocykle turystyczne na tle innych?

Tak samo, jak terenówki, motocykle turystyczne wyróżniają się na tle innych motorów spotykanych na ulicach. Motocykle turystyczne jak sama nazwa mówi, służą do turystyki i do zwiedzania świata. Taka aktywność może mieć różne oblicza, dlatego w jednośladach przeznaczonych do tego typu podróży tak bardzo liczy się uniwersalność. Maszyny produkowane z takim przeznaczeniem mocno wyróżniają się na tle innych motocykli, mają inny kształt czy wyposażenie przystosowane do wypraw. Z łatwością odróżnimy taki motocykl od innych, chociażby ze względu na dodatkowe kufry na wyposażenie. Motocykle turystyczne to duże, ciężkie, ale wygodne i dające sobie radę w terenie motocykle. Takie maszyny muszą być wygodne na długich dystansach i nie męczyć kierowcy tak bardzo, jak np. ścigacze. Za wygodę odpowiada przede wszystkim bardziej wyprostowana pozycja, która nie męczy tak bardzo, zgłasza naszych pleców i szyi. Można powiedzieć, że motocykle turystyczne łączą w sobie poszczególne cechy z różnych kategorii motorów. Komfortem i dynamiką jazdy po asfalcie przypominają klasyczne motocykle uliczne, jednak skokiem zawieszenia, oponami bardziej przypominają motocykle enduro. Ich zadaniem jest poradzić sobie w warunkach asfaltowych, w warunkach terenowych i na długich dystansach, dlatego tak ważna jest ich uniwersalność, co mocno je wyróżnia na tle stawki. Terenówki mają przewagę na wyprawach pod względem komfortu i dużo większą przestrzenią na bagaże, jednak dla chcącego nic trudnego i każdy może przeżyć wspaniałą przygodę na dwóch kołkach!

motocykle turystyczne na wyprawy

Na co pozwalają motocykle turystyczne na wyprawach?

Tak naprawdę nie odbiega to znacząco od wypraw terenowych 4x4 uprawianych klasycznymi terenówkami. Zasadniczo idea jest taka sama – zwiedzać świat i poznawać go omijając główne drogi czy hotele i często zjeżdżać z utwardzonych dróg. Na pewno motocykle turystyczne pozwalają lepiej zjednoczyć się z naturą, bo nie osłania nas żadna karoseria. Jednak ma to swoje minusy. Na motocyklach dużo łatwiej o upadek lub nieprzewidzianą sytuację w terenie czy na drodze, a w takich przypadkach odsłonięta budowa maszyny nie poprawia naszego bezpieczeństwa. Trzeba mieć to z tyłu głowy i poruszać się z odpowiedzialnością oraz pokorą do naszego pojazdu. Motocykle turystyczne wjadą tam, gdzie zwykłe terenówki, a momentami nawet dalej. Na wyprawach bez problemu dotrzemy do tych samych miejsc i zobaczymy te same widoki.

motocykle turystyczne off road

Jakie wyposażenie powinny mieć motocykle turystyczne?

Motocykle turystyczne poruszają się w dość specyficznym terenie, patrząc na inne motory. Co za tym idzie, ich wyposażenie też się różni i jest przystosowane do konkretnych zadań. Na początku zajmijmy się przystosowaniem do terenu. Takie maszyny nie poruszają się w tak trudnym terenie, jak enduro, dlatego nie potrzebują tak agresywnych opon. Przy ich wyborze również liczy się uniwersalność – powinny się dobrze sprawdzać w terenie i na asfalcie. Dodatkowe orurowanie chroniące nasz motocykl przy ewentualnych upadkach też jest obowiązkowe. Motocykle terenowe nie są tak wytrzymałe, jak enduro, dlatego dobrze jest mieć tzw. gumole, które ochronią nasz sprzęt. Co więcej, mają one inne przydatne zastosowania. Pomagają podnieść motor i możemy na nich zamontować dodatkowe kufry, które są obowiązkowe na wyprawach. Do takich kufrów pakujemy cały nasz wyprawowy sprzęt na podróż, dlatego przy pakowaniu ważny jest minimalizm. Idąc dalej tym tematem, na wyprawach będziemy przemierzali długie dystanse. Akcesoria, które poprawią nasz komfort to między innymi duża osłona chroniąca nas przed wiatrem czy podgrzewane manetki na chłodniejsze dni.

motocykle turystyczne do wypraw