Off road wyprawy 4×4 terenowe – o czym warto pamiętać ?

off road wyprawy terenowe

Off-road wyprawy 4x4 terenowe to świetny sposób na zwiedzanie świata.

Żeby zrozumieć dlaczego wyprawy off road 4x4 to niesamowity sposób na spędzanie czasu najpierw trzeba wiedzieć czym tak naprawdę są takie wyprawy. Jak sama nazwa off-road mówi są to wyjazdy organizowane głównie poza utwardzonymi drogami, specjalnie przygotowanymi samochodami z napędem na wszystkie koła. Najczęściej takie wyprawy organizowane są do Rumunii, Ukrainy czy Albanii. Te kraje oferują niesamowite góry, które bez problemu można przemierzać i podziwiać zachwycające widoki. Oczywiście w górach nie znajdziemy hoteli lub restauracji więc musimy być samowystarczalni i przygotować się na spanie w namiocie lub w aucie, zabranie ze sobą własnej kuchenki gazowej i zrobienie zapasów jedzenie. To jest największy urok wypraw terenowych. W taki sposób można poznać zupełnie nowe krainy, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia. Na wyprawie 4x4 mamy stały kontakt z naturą, pięknymi widokami, ale przede wszystkim możemy poznać nowych ludzi, którzy zazwyczaj są bardzo gościnni i chętnie pokażą nam kawałek swojego kraju. Jednym słowem jest to niezapomniana przygoda, której nie doświadczymy będąc w hotelu czy na wyjazdach all inclusive.

Jednak wyprawy 4x4 off road to nie tylko sielanka

Owszem, turystyka off roadowa 4x4 to naprawdę przyjemy i niezapominany sposób podróżowania, ale nie można zapominać, że jakby nie patrzeć, zwłaszcza na początku przygód terenowych, może sprawić nam problemy i należy pamiętać o kilku naprawdę ważnych aspektach.

Niezawodność auta to podstawa wypraw 4x4 off road

Decydując się na wyprawę off-road pierwsza rzecz o jaką powinnyśmy zadbać to bezawaryjność naszego samochodu. Okoliczności w jakich podróżujemy czyli góry, lasy, połoniny to lokalizacje położone z dala od cywilizacji. Zdarzają się wyjazdy, gdzie dostęp do warsztatu będzie niemożliwy (ale spokojnie, to jest rzadkość i na takie wyjazdy decydują się tylko najwytrwalsi) lub bardzo ograniczony. Zasada lepiej zapobiegać niż leczyć jest bardzo pożądana w przypadku przygotowywania się to wyprawy. Przed wyjazdem na wyprawę 4x4 off road OBOWIĄZKOWO należy sprawdzić nasz samochód i czy jego sprawność pozwoli nam na spokojne dojechanie do celu i z powrotem. Oprócz podstawowych rzeczy takich jak hamulce warto zadbać o nienaganną pracę zawieszenia samochodu. Załadowane auto na wyprawę może ważyć itd. W takich warunkach zawieszenie dostaje mocno w kość, a dodatkowo jego sprawność to także nasz komfort, który na wyprawie 4x4 podczas dużych przebiegów jest bardzo pożądany. Jak wiadomo w takich warunkach, pomimo świetnego przygotowania samochodu, mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje. Każdy doświadczony off-roadowiec zna swoje auto, zna jego słabe strony i wie jakie części najczęściej się psują. Dla osób mniej doświadczonych proponujemy, aby na forach internetowych popytały co jest największą bolączką ich modelu samochodu. Oczywiście nie chodzi nam oto aby zabierać cały bagażnik części zapasowych, ale tylko takie żeby uratować się w kryzysowej sytuacji.

 

off-road wyprawy 4x4 terenowe turystyka

 

Turystyka off-roadowa, a nie upalanie

Jadąc na wyprawę terenową 4x4 jedziemy z nastawieniem aby zwiedzać, podziwiać piękne widoki i poznawać nowych ludzi. Wyścigi samochodowe to nie domena wycieczek 4x4. Naszym priorytetem powinna być właśnie turystyka, a nie upalanie w terenie (w off-roadowej nomenklaturze oznacza to ostrą jazdę w ciężkim terenie). Podczas takich ciężkich warunków nietrudno o uszkodzenie samochodu, a przecież nie o to chodzi podczas wypraw terenowych. Należy mieć na uwadze, że jesteśmy daleko od domu, daleko od cywilizacji i żadna pomoc drogowa nie pomoże nam wysoko w górach. Planując trasę weźmy pod uwagę aspekt trudności trasy i czy nasze auto poradzi sobie z nią bez ryzyka usterki i spokojnie pozwoli nam dalej odrywać niezapomniane miejsca.

Pogoda jest nieprzewidywalna

Nie możemy zapomnieć o pogodzie. Wprawdzie jest to czynnik, którego nigdy nie będziemy w stanie przewidzieć na 100%, ale można się na niego przygotować. Jak wiadomo pogoda w górach potrafi płatać figle dlatego tak ważne jest aby zminimalizować efekt zaskoczenia. Dobry namiot to podstawa, jest to nasze główne miejsce do odpoczynku, spania czy choćby schronienia się przed deszczem. Dodatkową alternatywą jest spanie w samochodzie na materacu, ale jeżeli jedziemy w więcej niż w dwie osoby to staje się to niemożliwe i pozostaje tylko namiot. Kolejnym podstawowym wyposażeniem podczas wyprawy 4x4 są śpiwory. Warto zainwestować w porządne, ciepłe śpiwory bo noce naprawdę potrafią być zimne, a przecież chyba nikt nie chce zmarznąć. Tak, pogoda jest nieprzewidywalna, ale z odpowiednim wyposażeniem jesteśmy w stanie przetrwać jej wybryki.

 

wyprawy 4x4 pogoda

Turystyka off-roadowa jest dla każdego!

W ostatnich latach wyprawy terenowe mocno zyskały na popularności – nie bez powodu. Jest to naprawdę ciekawy i warty spróbowania pomysł na podróżowanie. Nie jesteśmy ograniczeni miejscem, czasem, przestrzenią czy rezerwacją, możemy poczuć prawdziwą wolność. Wyprawy terenowe 4x4 wcale nie są trudne i każdy może śmiało próbować, ale trzeba mieć na uwadze kilka ważnych czynników, które wyżej opisaliśmy.

wyprawy offroad

Osób, które nie są do końca przekonane nie muszą od razu wyrzucać pieniędzy w błoto ( dosłownie 😉 ) istnieje wiele firm, które wynajmują samochody przystosowane do wypraw i dodatkowo pomogą i pokażą jak to wszystko wygląda. Pakujcie samochody i w drogę!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz