Olej silnikowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

olej silnikowy na co zwrócić uwagę

Chyba każdy posiadacz samochodu wie, że bez oleju silnik nie będzie w stanie pracować. Jasna sprawa. Olej silnikowy pełni wiele istotnych funkcji, bez których nasza jednostka napędowa nie byłaby w stanie poprawnie pracować, a jej żywotność drastycznie by zmalała. W silniku wiele elementów metalowych podczas pracy trze o siebie, powodując tarcie. Jak wiadomo, siła tarcia powoduje kilka istotnych skutków ubocznych podczas pracy naszego silnika, ale najniekorzystniejsze jest zużycie elementów naszego silnika. Olej silnikowy ma zapobiec niepożądanym skutkom tarcia poprzez odpowiednie smarowanie ruchomych elementów takich jak tłoki, korbowód, wałek rozrządu czy w silnikach turbodoładowanych odpowiada również za smarowanie turbosprężarki. Jednak olej silnikowy ma także inne zadania. Dzięki niemu silnik jest cichszy, mniej pali, czy choćby wybiera małe opiłki metalu. Aby nasza jednostka napędowa działała bez zarzutu, powinniśmy dbać o regularne wymiany oleju zgodnie z zaleceniami producenta.

olej silnikowy co wybrać
Skąd mam wiedzieć jaki olej silnikowy wybrać?

Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować jest instrukcja naszego auta. Pewnie wielu się teraz dziwi, że do samochodu są dodawane instrukcje, bo przecież każde auto działa tak samo. Jednak w praktyce jest troczę inaczej. W instrukcji producenci podają wiele ważnych informacji między innymi omawiany olej silnikowy. Na temat oleju znajdziemy tam rodzaj oleju, klasę, lepkość, czy przebieg, przy jakim powinniśmy zmieniać olej. Jeżeli nie mamy ochoty zagłębiać się w poszczególne parametry oleju, to najłatwiej będzie wybrać taki olej silnikowy, jaki deklaruje producent. Jeśli jednak nie chcemy bezmyślnie lać olej podany przez producenta, tylko chcemy mieć pojęcie co wlewamy do silnika o warto chociaż w skrócie zapoznać się z podstawowymi parametrami określającymi olej silnikowy.

olej silnikowy jaki wybrać
Mineralny, syntetyczny, a może półsyntetyczny olej silnikowy?

Nie zagłębiając się dokładnie w szczegóły produkcji każdego z olei, możemy wyróżnić cechy każdego z nich. Olej silnikowy mineralny najlepiej sprawdzi się w starych, wysłużonych silnikach. W takich silnikach zazwyczaj nazbierało się już sporo nagaru, który olej syntetyczny by wypłukał, przez co silnik straciłby szczelność. Jakkolwiek to brzmi po latach nagar trzyma szczelność silnika i po wypłukaniu o jego obecność musiałaby być zastąpiona gruntownym remontem silnika. Nowe silniki budowane zgodnie z nowoczesną technologią wymagają smarowania olejami syntetycznymi i półsyntetycznymi. Mają one lepsze właśni smarujące niż olej mineralny i przedłużają nam żywotność silnika.

olej silnikowy jaki jest najlepszy
Najważniejszy parametr, jaki posiada olej silnikowy?

Mowa tutaj o lepkości oleju silnikowego. Wiele osób myli ten parametr z gęstością oleju co jest błędem, bo nie jest to to samo. Dla przykładu weźmy olej silnikowy o oznaczeniu 15W40. Pierwsza liczba określa jego lepkość, jaką osiąga przy niskich temperaturach oleju. Im ta liczba jest niższa, tym olej jest bardziej płynny przy niskich temperaturach, co ma znaczenie zimą lub gdy odpalamy silnik i olej jest jeszcze nierozgrzany. Druga liczba oznacza lepkość przy wysokich temperaturach. Im ta liczba jest większa, tym olej będzie gęstszy, przez co lepiej zniesie ciężkie traktowanie przy wysokich temperaturach. Doskonale wiedzą o tym posiadacze sportowych samochód startujący np. w wyścigach ulicznym, że przy takiej jeździe olej potrafi bardzo szybko się rozgrzać.

olej silnikowy czym kierować się przy wyborze

Olej silnikowy – jakie klasy jakości wyróżniamy?

Według amerykańskiego standardu API klasę oleju wyróżniamy dwoma literami alfabetu. Pierwszą literą może być S oznaczające olej do silników benzynowych, a C do Diesla. Im dalsza w alfabecie będzie druga litera, tym mamy do czynienie z lepszym jakościowo olejem. Natomiast według europejskich norm ACEA olej silnikowy do jednostki benzynowej będzie oznaczony literą A.

olej silnikowy jaki kupić

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz