Aby z łatwością zrozumieć i zagłębić się w świat van life, musimy najpierw zrozumieć czym jest caravaning. Jeśli nie wiesz czym jest caravaning niczym się nie przejmuj – zaraz wszystko stanie się dla ciebie jasne! Z definicji caravaning jest to forma turystyki, podróżowania, spędzania czasu pojazdami z przeznaczeniem kempingowym. W caravaningu główną podstawę noclegową stanowi specjalnie przystosowany pojazd kempingowy. Ale kto chciałby słuchać nudnych i oklepanych definicji. Caravaning to po prostu zwiedzanie świata, poznawanie go lub po prostu forma odpoczynku w kamperze albo przyczepie kempingowej. Prawda, że proste!
No dobrze – to czym jest Van Life?
Skoro już dobrze znamy pojęcie caravaningu to śmiało możemy przejść do omawiania van life. Van life jest ściśle powiązany z caravaningiem i praktycznie polega na tym samym, ale z małą różnicą. Van life również za główną bazę noclegową przyjmuje samochód trochę inny niż kamper. Na temat przygotowania samochodu w stylu van life opowiemy w dalszej części artykułu. Samochód przystosowany do formy podróżowania opisywanej w tym artykule pozwala na więcej niż zwykły kamper w caravaningu. Van life różni się od caravaningu tym, że podczas podróży w stylu Van Life zwiedzamy niedostępne dla zwykłego kampera bezdroża, szutry, lasy, łąki a nawet góry. Krótko mówiąc van life polega na zwiedzaniu świata w stylu wyprawowym, ale samochodem bardziej przypominającym kampera. Dodatkowe informacje możesz również znaleźć we wcześniejszym artykule o turystyce offroadowej.
Różnice w budowie samochodu do caravaningu a van life
Van life nie wykorzystuje typowych, dużych kamperów. Najczęściej spotykanymi samochodami są po prostu samochody dostawcze pokroju Mercedesa Sprintera lub mniejsze vany takie jak Volkswagen Transporter. Takie samochody mają ogromną przewagę w terenie nad pospolitymi kamperami. Mniejsze gabaryty gwarantują lepszą zwinność na bezdrożach. Kolejną bardzo ważną różnicą, jak nie najważniejszą, jest napęd. Zwykły kamper ma napęd tylko na przednią oś a samochody stosowane w van life mają napęd zbudowany dokładnie tak jak w prawdziwych, klasycznych terenówkach. Napęd na wszystkie koła, reduktor, a w najbardziej wypasionych wersjach nawet blokady dyferencjałów. Tego na pewno nie zobaczymy w klasycznych pojazdach do typowego caravaningu. Dodatkowym przystosowaniem ułatwiającym pokonywanie trudności terenowych to podwyższone zawieszenie dla lepszego komfortu, lepszego wybierania nierówności. Wyższe zawieszenie jest też po to, żeby założyć większe opony z terenowym bieżnikiem. W środku terenowy van dużo bardziej przypomina już zwykłego kampera. Zabudowa zawiera miejsce do spania, kuchnie z pełnym wyposażeniem takim jak lodówka czy kuchenka, łazienkę z ciepłą wodą , ogrzewanie postojowe i prąd z panelów fotowoltaicznych. Wszystkie udogodnienia, które możemy spotkać w kamperach caravaningowych można przenieść do samochodu van life. Budując taką zabudowę warto zadbać o jej wytrzymałość, gdyż musi ona wytrzymywać większe przeciążenia, które występują podczas jazdy w terenie.
Całoroczna podróż? W stylu caravaning to nie problem!
Jeśli chcemy wyruszyć nawet w całoroczną podróż to caravaning może by świetną opcją. W ten sposób możemy zwiedzać nawet kontynenty poznając je z innej strony niż pokazują je nam biura podróży. Oczywiście tak długa podróż jest bardzo wymagająca i nie każdy będzie w stanie przejechać taki dystans, ale zawsze można zacząć od krótkich podróży i z czasem je wydłużać. Podczas rocznej wyprawy musimy się liczyć ze zmiennością pogody więc warto zadbać o dobre ogrzewanie żebyśmy nie zmarzli. Wbrew powszechnej opinii caravaning to nie tylko wakacyjne hobby, jak widać coraz więcej śmiałków porywa się nawet roczne wypady po świecie.
Przyczepy terenowe – ciekawa alternatywa dla vana
Przyczepy terenowe w Polsce dopiero zaczynają raczkować, ale w Stanach i Australii jest to temat znany od lat w świecie wypraw i caravaningu. Taką przyczepę montujemy do samochodu do haka jak klasyczną przyczepkę. Terenowa przyczepa ma wszystko to, co terenowy van tylko w pomniejszonej wersji. W takiej przyczepie znajdziemy wygodne łóżko, kuchnie polową, bogatsze modele mają nawet zbiorniki na wodę i rozkładany obok przyczepy prysznic. Taka przyczepa to świetna alternatywa dla tych, którzy nie chcą wydawać sporej kasy na vana 4x4. Za niższa cenę mamy podobne wyposażenie, oczywiście nie tak bogate jak w pełnowymiarowym kamperze terenowym. Przyczepa jest czymś pomiędzy spaniem na materacu w samochodzie a dużym terenowym vanem. Ogromną zaletą takiej przyczepy jest możliwość odczepienia jej, zostawieniu jej na przykład na kempingu i bez żadnego obciążenia jechać na przykład do sklepu.