Patrząc na rower dowhill i rower enduro niewtajemniczona osoba może pomyśleć, że te rowery wiele się nie różnią – i w pewnym sensie będzie miała rację. Budowa tych rowerów wykorzystuje technologie oparte o podobny sposób działania, ale te rozwiązania są później modyfikowane do konkretnego przeznaczenia, czyli do downhillu czy enduro. Choć podobieństwa w budowie tych rowerów mogą wskazywać na to, że będą użytkowane w podobny sposób to prawda jest trochę inna. Tak naprawdę jedynym podobieństwem jest fakt, że na obu rowerach zjedziemy z górki mając z tego sporo frajdy.
Czy rower downhill nadaje się tylko do zjazdu?
Tak. Downhill możemy przetłumaczyć jako „z górki”, „w dół”. Nie przypadkowo omawiany dzisiaj typ roweru otrzymał ten przydomek. Nazwa jasno określa jego konkretne przeznaczenie i świetnie opisuje jego charakter. Rower enduro jest dużo bardziej wszechstronny i daje nam więcej możliwości jeśli chodzi o typ terenu. Na rowerze enduro na spokojnie damy radę podjechać pod górkę, a na wycieczkach, razem z mniej zaawansowaną osobą, w lekkim terenie da sobie radę i nie zmęczymy się na nim tak bardzo. Rower downhill po prostu nie nadaję się do takiego użytkowania i krótko rzecz ujmując nie był projektowany z taką myślą. Prawdziwą naturę roweru downhill odkryjemy dopiero na długich, stromych, szybkich, technicznych zjazdach z mnóstwem skoczni, dropów, korzeni czy kamieni. Trudno to sobie nawet wyobrazić nie będąc w temacie, że taki rower pozwala zawodnikowi pędzić po tak trudnych zjazdach z prędkościami dochodzącymi nawet do 70 km/h! Podjazdy czy choćby płaskie odcinki zdecydowanie nie są przeznaczone dla tego roweru. Downhill to król grawitacji rowerowej, który jest jeszcze bardziej ekstremalny niż enduro dlatego jego budowa musi być odpowiednia, aby zawodnik mógł go stabilnie prowadzić na ekstremalnych zjazdach więc przy budowie nie uwzględniono opcji podjeżdżania.
No dobrze, to czym tak naprawdę charakteryzuje się rower downhill?
Podjeżdżanie na takim rowerze jest niemożliwe głównie z 3 powodów. Pierwszym z nich jest geometria ramy tego roweru. Jest on stricte przeznaczona do jazdy w dół. Ma długi rozstaw osi dla większej stabilności na dużych nierównościach i przy wysokich prędkościach. Pozycja jaką przyjmuje zawodnik jest bardzo agresywna i nie wygodna na dłuższą metę. Rider podczas zjazdu w ogóle nie używa siodełka tylko „stoi” na rowerze. Pozwala mu to na balans ciałem i świetną kontrolę nad rowerem. Zawieszenie i jego kinematyka jest nastawiona na wybieranie, pochłanianie wszystkich nierówności podłoża więc jest bardzo czułe i miękkie. Przy pedałowaniu większość energii jaką w nie wkładamy pochłania właśnie to zawieszanie dlatego tak trudno jest podjeżdżać na rowerze downhill. Zawieszenie z przodu jak i z tyłu ma zazwyczaj 200 mm skoku chociaż są rowery nawet z 220 milimetrami pracy zawieszenia. Enduro ma 12 przełożeń, biegów. A ile ma rower downhill? Zazwyczaj około 6 lub 7 dlatego, że podczas zjazdu w dół mało kto pedałuje i po prostu biegi są mało przydatne. Z tego faktu niektórzy zawodnicy nie mają z tyłu przerzutki bo i tak jej nie potrzebują a takie rozwiązanie zmniejsza wagę roweru i jego awaryjność.
To gdzie rower downhill sprawdzi się najlepiej?
Jednak downhill to nie jest taka bułka z masłem jakby się mogło wydawać. Downhill to najbardziej ekstremalna odmiana kolarstwa grawitacyjnego i jest naprawdę trudna. Jednak trening czyni mistrza i z czasem zaczniecie czuć się pewni pędząc z górki po kamieniach 50 km/h. Należy pamiętać aby nie przeceniać swoich możliwości i progresować z głową, i w swoim tempie. Tym sposobem dochodzimy do jeszcze jednej ważnej kwestii – gdzie trenować? Z racji na swoją charakterystykę i przeznaczenie rower downhill potrzebuję specyficznego terenu. Trasa musi prowadzić cały czas w dół bez żadnych miejsc, gdzie było by pod górę. O ile takie miejsca możemy znaleźć to często sami będziemy musieli wprowadzić go na szczyt co może być problemem w przypadku 18 kg roweru. Najlepszym rozwiązaniem są bike parki, w których na szczyt dostajemy się wyciągiem takim samym jak na nartach. Bike park to miejsce przeznaczone tylko do jazdy na rowerze. Znajdziemy tam wiele tras przygotowanych między innymi pod rowery downhill. W takich miejscach rower downhill sprawdzi się najlepiej bo nie musimy sami wnosić roweru na szczyt i możemy się cieszyć z jazdy po odpowiednio przygotowanych trasach. W bike parku znajdziemy trasy o różnym stopniu trudności więc to świetne miejsce do trenowania i rozwijania swoich umiejętności. Bike parki to idealne miejsce dla roweru downhill.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis