Silniki i moc w ciągnikach rolniczych

Silniki i moc w ciągnikach rolniczych

Silniki i moc w ciągnikach rolniczych - jaki ciągnik najlepiej się sprawdzi?

Praca na gospodarstwie rolnym jest bardzo złożona i ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa bez odpowiednich urządzeń i maszyn. Najważniejszą z nich jest ciągnik, który znacznie ułatwia wykonywanie większości czynności. Ciągniki wykorzystuje się często w połączeniu z innymi maszynami rolnymi, takimi jak na przykład sieczkarnie lub opryskiwacze.

Wybór odpowiedniego ciągnika może jednak nie być prosty. Między innymi dlatego, że aktualnie rolnicy mają dostęp do wielu modeli różnych marek. Rozeznanie się więc może przysporzyć nie lada problem. Na dokonanie wyboru kluczowy wpływ jednak będzie miała moc silnika.

  1. Jaki ciągnik wybrać? - Czym kierować się przy wyborze?
  2. Jaka moc silnika będzie odpowiednia?
  3. Ciągnik Claas Arion - Czy to dobry wybór?

1. Jaki ciągnik wybrać? - Czym kierować się przy wyborze?

Jak wiadomo, gospodarstwo gospodarstwu nie równe. Dlatego przed zakupem ciągnika należy określić, do czego będzie on przeznaczony w danym gospodarstwie. Należy także oszacować potencjał produkcyjny gospodarstwa i to, jakie jest jego zapotrzebowanie na moc. Na tej podstawie można mniej więcej stwierdzić, jakie będzie wykorzystanie ciągnika w ciągu roku.

Ciągnik oraz maszyny, które będą wykorzystywane do pracy w gospodarstwie, powinny być wybrane pod względem zapotrzebowania na moc. Taki wybór ma zapewnić ukończenie prac w określonym czasie.

2. Jaka moc silnika będzie odpowiednia?

O tym jaka moc silnika będzie potrzebna w traktorze decyduje przede wszystkim powierzchnia gospodarstwa. Ważny jest także kierunek produkcji, skala jej wielkości, czy różne specyficzne warunki. Zatem, im większa jest skala produkcji, tym większa powinna być moc silnika ciągnika, aby był on jak najbardziej efektywny. Dzięki temu maszyny, z którymi współpracuje ciągnik, czyli siewnik, opryskiwacz, czy rozrzutnik obornika, spełnią swoje zadania w sposób wydajny i zadowalający dla rolnika.

Na mniejszych gospodarstwach rolnych dobrze sprawdzą się ciągniki rolnicze o małej mocy. Przyjęło się, że do gospodarstw, których powierzchnia nie przekracza 15 ha, wystarczające są maszyny o mocy do 100 KM, czyli 73,6 kW. Gospodarstwa o powierzchni od 15 ha do 35 ha, będą natomiast potrzebowały silniejszego ciągnika. Dobrym wyborem będą te o mocy do 164 KM, czyli 120 kW.

Większe gospodarstwa powinny zaopatrzyć się w silniejsze maszyny. W przypadku gospodarstw do 50 ha, warto zdecydować się na ciągniki o mocy do 228 KM, czyli 168 kW. Niestety maszyny o tak dużej mocy to dużo większy wydatek, dlatego zakup ten należy dobrze rozważyć.

Pod uwagę trzeba wziąć także rodzaj gruntu oraz jego kształt. Przy wyborze traktora warto pomyśleć nie tylko o bieżącej produkcji, ale także o perspektywie rozwoju gospodarstwa.

3. Ciągnik Claas Arion - Czy to dobry wybór?

Ponieważ o wyborze odpowiedniego ciągnika decydować może wiele czynników, rozeznanie się w tym temacie może wydawać się skomplikowane. Jednak znając powierzchnię swojego gospodarstwa można określić mniej więcej jakiej mocy ciągnik najlepiej sprawdzi się do pracy. Pozostaje zatem wybór odpowiedniej marki.

Na naszym rodzimym rynku dostępne są marki znanych producentów, których parametry często różnią się od siebie nieznacznie. Warto zwrócić uwagę na ciągnik Claas Arion do gospodarstwa, którego mniejsze modele przejęły wiele funkcji swoich większych odpowiedników. Oznacza to, że kupując mniejszy traktor, może on dorównać mocą większym maszynom konkurencyjnych producentów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz