Posiadanie swojego samochodu to dla wielu osób synonim swobody i niezależności. Niestety, nieprzewidziane awarie mogą zdarzyć się każdemu kierowcy. Jeżeli Twój akumulator nagle przestał działać, warto mieć w zanadrzu kontakt do firmy, która specjalizuje się w wymianie akumulatora.
Wymiana akumulatora – kiedy jest potrzebna?
Na co zwracać uwagę przy zakupie akumulatora?
Chcesz wymienić akumulator? Skorzystaj z zaufanego źródła!
Jak dbać o akumulator samochodowy?
Wymiana akumulatora – kiedy jest potrzebna?
Akumulator samochodowy to niezbędny element wyposażenia każdego auta. Oprócz nieprzewidzianych awarii ulega także naturalnemu zużyciu. W trosce o to, aby auto działało cały czas sprawnie, należy nie tylko o nie dbać, ale także pamiętać o tym, aby co kilka lat dokonywać wymiany akumulatora. W sytuacji, gdy nie przysparza problemów w postaci awarii, wówczas warto będzie dokonywać wymiany tego elementu co ok. 5 lat. Warto pamiętać, że akumulator może nie dawać jakichkolwiek oznak przed rozładowaniem. Z tego właśnie względu należy pamiętać o cyklicznej wymianie, aby nie przekonać się o jej konieczności w przykry sposób, gdy akurat w pośpiechu będziesz chciał dotrzeć gdzieś autem. Aby uniknąć nieprzewidzianej awarii, warto zdecydować się na profilaktyczną wymianę akumulatora. Kiedy już zdecydujesz się na nowy akumulator, pamiętaj o czynnikach, które mogą znacząco wpłynąć na skrócenie jego żywotności. Przykładem takich niepożądanych działań może być np. częste niedoładowywanie lub doprowadzanie do mocnego rozładowania. Inne niesprzyjające czynniki to zabrudzona obudowa.
Na co zwracać uwagę przy wymianie akumulatora?
Kiedy uznasz, że pora wymienić stary akumulator, kieruj się zaleceniami od producenta pojazdu. Zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu, w której znajdziesz szczegółowe informacje, które będą pomocne przed zakupem urządzenia. Dowiesz się stamtąd, jakie parametry powinna mieć nowa bateria. Przyjrzyjmy się też wspólnie, jakie czynniki wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się kupić i podłączyć akumulator. Pierwszy aspekt dotyczy pojemności akumulatora – jest ona wyrażana w amperogodzinach (Ah) i nie powinna być niższa od tej, którą sugeruje producent. Kolejna sprawa dotyczy prądu rozruchowego, który jest wyrażany w amperach. Ważny jest też wskaźnik dotyczący napięcia prądu. W przypadku samochodów osobowych wynosi on 12 V. Należy też zwrócić uwagę na kształt akumulatora oraz sposób, w jaki będzie on mocowany. Równie istotne jest to, jak zostały rozmieszczone bieguny. Nie zwracając na to uwagi mógłbyś bowiem doprowadzić do sytuacji, w której po odłączeniu akumulatora, który chcesz wymienić i zakupie nowego, nie będzie on pasować do Twojego modelu auta. Pamiętaj też o tym, aby odpowiednio pozbyć się rozładowanego akumulatora. Powinien on trafić do specjalistycznego punktu odpadów, w którym zostanie odpowiednio zutylizowany. Ta usługa nie wymaga od Ciebie konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Chcesz wymienić akumulator? Skorzystaj z zaufanego źródła!
Wymiana akumulatora powinna być poprzedzona znalezieniem miejsca, w którym sięgniesz po nowy sprzęt. Biorąc pod uwagę, że jest to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia auta, warto postawić na zakup w specjalistycznych miejscu. Wybierając się do marketu nie masz pewności, jak długo i w jakich warunkach był wcześniej przechowywany akumulator. Co więcej, nie masz też pewności, że podlegały one kontrolom jakości. Warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym będziesz chciał wyposażyć się w nowy sprzęt. Odbiorniki prądu pochodzące ze specjalistycznych sklepów pozwolą oczekiwać Ci gwarancji jakości. Przystępując do wymiany akumulatora nie powinno się kierować perspektywą oszczędności – w końcu jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia pojazdu. Kierowanie się wyłącznie ceną może być przykładem krótkowzrocznego działania.
Jak dbać o akumulator samochodowy?
Poniżej prezentujemy garść dobrych praktyk, które mogą okazać się pomocne. Kiedy podłączenie akumulatora będziesz mieć już za sobą, warto wdrożyć w życie wskazówki, które ułatwią Ci odpowiednie zadbanie o akumulator. O czym konkretnie mowa? Pamiętaj o tym, aby ładować akumulator systematycznie, ale też nie za często. Przesada w jedną lub drugą stronę może okazać się zgubna. Należy też zatroszczyć się o solidne zamontowanie akumulatora. Wszelkie nadmierne wstrząsy czy drgania mogą doprowadzić do tego, że wymiana baterii będzie częstsza niż to konieczne. Dobrą praktyką będzie też dbanie o czystość akumulatora. Gruba warstwa brudu nie wpływa pozytywnie na żywotność akumulatora. Kluczowa jest też systematyczna diagnostyka – nawet wówczas, gdy akumulator nie przysparza jakichkolwiek problemów, konieczne jest profilaktyczne sprawdzanie jego stanu. Dzięki wczesnemu wykryciu nieprawidłowości, o wiele łatwiej i taniej będzie zająć się naprawą, niż wkrótce wymienić akumulator w samochodzie.
Powyższy poradnik powinien dostarczyć Ci podstawowych informacji na temat wymiany akumulatora oraz tego, jak się o niego zatroszczyć.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis