Wymiana oleju — samemu czy w warsztacie?

Wymiana oleju

Wymiana oleju — samemu czy w warsztacie?

Regularna wymiana oleju w samochodzie to podstawa, jeśli dba się o silnik i chce, żeby długo i sprawnie działał. Niezależnie od tego, czy planujesz to zrobić samemu, czy oddać samochód do warsztatu najważniejsza jest regularność.

Wymiana oleju – jak wybrać warsztat?

Jeśli wolisz skorzystać z pomocy fachowca, gdyż wymiana oleju samemu to nie jest czynność, którą będziesz umiał lub chciał zrobić, to najpierw musisz znaleźć odpowiedni warsztat. Najlepiej oczywiście skorzystać z takiego, który polecą Ci Twoim znajomi lub rodzina. Sprawdzone miejsce to pewność, że usługa będzie wykonana fachowo i rzetelnie. Jednak nie zawsze możesz znaleźć kogoś, kto poleci Ci takie w Twojej okolicy. Wtedy możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki. Pod tym linkiem znajdziesz miejsca, w których zostawisz samochód, a mechanik wymieni w nim w olej oraz filtr: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-31-wymiana-oleju-i-filtra-oleju

Spośród warsztatów możesz wyfiltrować np. tylko takie, które są w Twojej dzielnicy, dzięki czemu będziesz wybierał spośród tych, do których masz dogodny dojazd. W serwisie można też oceniać warsztaty i dodawać opinie o nich. Kierując się nimi, masz większą pewność, że oddasz samochód w ręce fachowej obsługi.

Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna?

Nie wiesz, dlaczego wymiana oleju to istotny element konserwacji samochód? Już spieszymy z wyjaśnieniami, czemu tak jest. Olej rozprowadzany jest na wiele elementów silnika. Wszystko po to, aby zmniejszyć tarcie. Mniejsze tarcie oznacza wolniejsze zużywanie się poszczególnych części. Jeśli więc olej w samochodzie jest dobrej jakości, sam silnik posłuży po prostu dłużej. Dlaczego trzeba wymieniać olej? Bo z czasem dostają się do niego zanieczyszczenia.

Olej tłoczony jest z miski olejowej przez pompę i rozprowadzany na różne elementy silnika specjalnymi kanałami. Zanim trafi on do poszczególnych części silnika, jest on filtrowany. Filtr ma za zadanie wyłapać zanieczyszczenia. Jednak po pierwsze nie wyłapuje on wszystkich, a po drugie z czasem osiada na filtrze tyle zanieczyszczeń, że przestaje on być wydajny. Tak więc podczas wymiany oleju, trzeba pamiętać także o wymianie filtra.

Wymiana oleju – jak często?

Na zużycie się oleju ma wpływ sama jego jakość, styl jazdy, a także silnik, w jakim pracuje. Po jakim czasie wymienić olej powinieneś dowiedzieć się z instrukcji swojego samochodu. Z reguły mówi się o 10 – 15 tys. kilometrów jako o dystansie, po jakim podczas standardowego użytkowania samochodu, powinno się zmienić olej. Lepiej wymienić go odpowiednio wcześnie, niż czekać do ostatniej chwili i ryzykować poważniejszą usterkę, której nie tylko nie będziesz mógł naprawić samemu, ale też koszty takiego zabiegu będą znacznie większe.

Wymiana oleju samemu – czy warto?
Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno nie jest to zabieg trudny, ale oczywiście wymaga podstawowej znajomości mechaniki i musisz być pewny co do swoich umiejętności. Musisz znaleźć też odpowiednie miejsce, czyli kanał lub najazd, w którym to zrobisz. Na rynku jest bardzo dużo różnego rodzaju olejów, tak więc będziesz musiał dowiedzieć się, jaki powinien być użyty w Twoim silniku. Ważną kwestią jest też utylizacja zużytego oleju. Nie można wlać go tak po prostu do kanalizacji. Trzeba oddać go do utylizacji.

Tak, więc jeśli możliwości logistyczne nie są dla Ciebie przeszkodą, masz czas i czujesz się pewnie przy takich pracach, możesz to zrobić samemu. W innym wypadku lepiej zostawić to specjaliście. Będziesz miał pewność, że zrobione zostało to prawidłowo, a także zaoszczędzisz czas potrzebny na znalezienie i kupienie właściwego oleju, czy pojechanie samochodem na kanał. Na Motointegrator.com szybko i wygodnie znajdziesz warsztaty w Twojej okolicy, które wymienią olej i filtr oleju w Twoim samochodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz