Wyprawy 4×4 – turystyka offroadowa świetne hobby dla każdego!

wyprawy offroadowe 4x4

Wyprawy 4x4 Off-road to niewątpliwie jedno z najszybciej rozwijających się hobby z dziedziny motorsportu. Skąd wzięła się taka popularność off-road? Jednym z głównych czynników jest fakt, że jest to hobby dla każdego, nie ważne czy jesteś zawodowcem startującym w rajdach przeprawowych czy jesteś amatorem, który chce miło spędzić czas z rodziną. Off-road jest dla wszystkich! Drugim powodem jest jego różnorodność. Off-road ma wiele odmian i każdy znajdzie coś dla siebie dobrze się przy tym bawiąc. Turystyka off-roadowa to jedna z odmian tego hobby, która cieszy się największym zainteresowaniem. Nie bez powodu!wyprawy offroadowe 4x4

 

Wyprawy 4x4 - najszybciej rozwijająca się odmiana offroadu

Wyprawy 4x4 to odmiana turystyki offroadowej polegająca na podróżowaniu po świecie i poznawanie go w niecodzienny sposób. Uprawiając turystykę offroadową możemy dotrzeć do miejsc niedostępnych, takich, których nie zobaczymy na wycieczkach organizowanych z biurem podróży - dokładnie na tym polegają wyprawy 4x4. Pozwala nam poznać miejsca, w których bardzo często obecność człowieka to niesłychana rzecz. W takich lokalizacjach rozkoszujemy się ciszą, spokojem, naturą, samotnością i pięknymi widokami. W takowych miejscówkach odpoczynek to sama przyjemność! Coraz więcej ludzi daje wciągnąć się w turystykę offroadową i poprzez wyprawy terenowe odkrywa na nowo definicję prawdziwego wypoczynku. Dzisiejsze pandemiczne realia mocno przyczyniły się do popularyzacji wypraw 4x4 offroad. Kiedy loty samolotami, wakacje all inclusive w hotelach stały się niemożliwe lub bardzo ograniczone ludzie poznali i docenili zalety wyjazdów samochodem w dzikie miejsca albo wypady kamperem.

Turystyka offroadowa to nie tylko wyprawy 4x4

Turystykę offroadową ludzie kojarzą z wyprawami terenowymi 4x4 - i słusznie. Rzeczywiście, najczęściej, zwłaszcza dla nie wtajemniczonych, gdy słyszymy określenie turystyka offroadowa to mamy przed oczami wyprawy 4x4. Jednak termin ten nie ogranicza się tylko do dalekich wypraw.  Offroad w wersji turystycznej można też uprawiać weekendowo. Nie trzeba od razu jechać na dwutygodniową wyprawę, ale weekendowy wypad w teren też będzie super spędzeniem czasu i odpoczynkiem po ciężkim tygodniu. Przygotowany i zapakowany samochód może stać w garażu i gdy nas najdzie ochota w każdej chwili możemy wsiadać do auta i na koniec tygodnia zrelaksować się na łonie natury. Warto zaznaczyć, aby w terenie poruszać się po legalnych trasach, terenach. Nie oto w tym chodzi żeby potem ścigały nas służby leśnie lub właściciele pola z siekierą (oczywiście w żartach). Kolejną alternatywą dla wypraw są wypady organizowane przez firmy specjalizujące się w turystyce offroadowej. Takie firmy dzięki swojemu doświadczeniu i znajomości terenu potrafią tak zaplanować trasę, że nie potrzebujemy bardzo zmodyfikowanego samochodu żeby się świetnie bawić w terenie. Najczęściej takie wypady są organizowane na 2 lub 3 dni wiec każdy jest w stanie brać w nich udział, jeśli chodzi o czas. Wieczorem poznajemy nowych ludzi przy ognisku, rozmowy toczą się do późna w nocy, potem śpimy na łonie natury w namiocie lub w aucie i już mamy energię na nadchodzący tydzień.

wyprawy 4x4 offroad

Caravaning to odmiana wypraw 4x4, która ostatnio zdobywa serca podróżników

Nikt nie spodziewał się, ze caravaning rozwinie się w tak zawrotnym tempie. Każdy kto interesuje się podróżami chyba słyszał o wyprawach 4x4 w stylu Van Life, inaczej caravaning. Caravaning polega na podróżowaniu, ale z przeznaczeniem na bardzo długie wyprawy. Celem takich ludzi nie interesuje dwu tygodniowa trasa, ale raczej dwu miesięczna! W caravaningu nie używa się popularnych aut ze świata offroadu. Pod tym względem van life mocno różni się od typowych wypraw terenowych 4x4. Jak sama nazwa wskazuje używa się vanów lub samochodów dostawczych takich jak Mercedes Sprinter. Oczywiście napęd na wszystkie koła również w przypadku dostawczaków przerobionych na kampery jest wskazany jeśli chcemy odwiedzić miejsca normalnie nie odwiedzane przez turystów.

wyprawy 4x4 offroadowe

Wewnątrz tak przygotowanego samochodu znajduję się zabudowa typowa dla zwykłych kamperów, czyli kuchnia, łazienka, miejsce do spania. zabudowa wykonana pod caravaning jest zbudowana z wytrzymalszych materiałów żeby wytrzymała przeciążenia związane z jazdą w terenie. Z zewnątrz przeróbki już bardziej przypominają te z klasycznych terenówek. Podwyższone zawieszenie, większe opony z terenowym bieżnikiem czy wyciągarka to już dzisiaj standard w samochodach wyspecjalizowanych do dalekich wyjazdów, nawet dookoła świata.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz