Wyścigi uliczne samochodowe – dlaczego tak popularne ?

wyscigi uliczne

Wyścigi uliczne, również znane jako street racing, to najszybciej rozwijający się trend wśród motoryzacyjnej społeczności. Skąd popularność ulicznych wyścigów? Co to w ogóle jest street racing? Jak powstała ta forma wyścigów? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze masę innych informacji znajdziesz w poniższym artykule. Jeśli taka tematyka cię interesuje, to świetnie trafiłeś!

wyscigi uliczne

Wyścigi uliczne - Zacznijmy od początku. Historia wyścigów ulicznych.

Pora poznać gdzie i jak zaczął się street racing. Początki to Ameryka lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Stany Zjednoczone praktycznie nie były dotknięte skutkami wojny oraz miały bogatą i dobrze rozwijającą się gospodarkę. Po zakończonych walkach mogli skupić się na rozwijaniu swojego państwa, a nie jego odbudowie. W tamtych latach prężnie rozwijała się amerykańska motoryzacja. Ludzie coraz chętniej kupowali nowe samochody. Naturalną koleją rzeczy było porównywanie swoich nowych nabytków. Amerykańska młodzież z tamtych lat przesiadująca w przydrożnych barach najzwyczajniej w świecie robiła zakłady kto ma szybsze auto. Właśnie tak powstały wyścigi uliczne. Chyba każdy fan motoryzacji kojarzy te słynne wyścigi „od świateł do świateł” lub typowe dla Stanów wyścigi na ¼ mili. W wyścigach ulicznych w tamtych latach dominowały amerykańskie „muscle cary” z potężnymi silnikami V8.

wyscigi uliczne samochodowe

 

Wyścigi samochodowe - Jak sprawa z wyścigami ulicznymi ma się dzisiaj?

Dzisiaj wyścigi uliczne mają trochę inną formułę, ale zamysł cały czas ten sam: kto ma szybsze auto?! Młodzież żyjąca w dzisiejszych czasach zamieniła przydrożne bary na obiekty takie jak duże parkingi. Taka forma spotykania to tak zwany zlot lub w nomenklaturze bardziej doświadczonych spot. Spot czy zlot to nic innego jak spotkanie miłośników motoryzacji i podziwianie samochodów innych uczestników. W dalszym ciągu główną atrakcją są wyścigi uliczne i chęć sprawdzenia swojego samochodu. Dodatkowymi atrakcjami towarzyszącymi ulicznym wyścigom jest konkurencja kto ma głośniejszy wydech, tak zwane „palenie gumy” czy kręcenie bączków. Oczywiście te wszystkie manewry są nielegalne i stwarzają niebezpieczeństwo innym użytkownikom dróg. Jak sama nazwa mówi odbywają się one na ulicach.

No dobrze, ale dlaczego wyścigi uliczne zdobyły taką popularność?

Głównym czynnikiem jest fakt, że jest to „sport” dla każdego. Najnowsze wpisy na temat wyścigów ulicznych samochodowych. Aby brać udział w wyścigach ulicznych wystarczy posiadać prawo jazdy i samochód. To tyle! Dostęp do samochodów jest coraz większy, społeczeństwo się bogaci i ludzi stać na wypasione bryki. Wyjazd na profesjonalny tor to spore przedsięwzięcie więc ludzie wybierają prostszą formę rywalizacji czyli właśnie street racing. Kolejną przyczyną jest kultowa seria filmów „Szybcy i wściekli”. Wspomniana saga głównie opiera się właśnie na wyścigach ulicznych.

wyscigi uliczne nielegalne

 

Chyba każda młoda osoba posiadająca samochód i mająca sportowe zacięcie chciała być jak Vin Diesel lub Brian O’Conner. Młodsze osoby bez prawa jazdy po obejrzeniu „Szybkich i wściekłych” spędzały długie godziny grając w serie gier „Need for Speed” i wirtualnie brały udział w wyścigach ulicznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz