Buggy 4x4 – a co to za dziwny twór ludzkiej wyobraźni? No właśnie. Pewnie mało kto słyszał o czymś takim jak buggy 4x4 z tego względu, że po prostu nie da się go kupić w sklepie. W sklepach można znaleźć natomiast pojazdy UTV, które są podobne do buggy, jednak nie jest to, to samo co własnoręcznie zbudowany pojazd. Rzeczywiście jest to tylko i wyłącznie twór ludzkiej wyobraźni, bo w Internecie nie ma gotowych planów, w sklepie nie kupimy gotowej klatki, popularne zawieszenie na rynku nie będzie pasować. Wszystkie pomysły na nasz pojazd sami musimy sobie wyobrazić i sami wcielać je w życie. I właśnie o jest piękne, jeżeli mówimy o pojazdach tego typu. Satysfakcja ze zbudowania przez nas samych pojazdu, który działa i daje mnóstwo frajdy z jazdy, jest przeogromna!

buggy 4x4

Jak przebiega budowa buggy 4x4?

Nie traktujcie tego artykułu jako poradnik jak zbudować buggy 4x4, bo to temat dość rozległy i można by o tym dyskutować godzinami. Chcemy pokrótce przybliżyć proces budowy osobom, które nigdy o czymś takim nie słyszały, bo może akurat się im to spodoba i zbudują swoje własne buggy. Kto wie? Dodatkowym utrudnieniem w tej kwestii jest fakt, że tak naprawdę nie ma jasnych reguł, jak zbudować pojazd tego typu. W skrócie chodzi o to, aby samemu zbudować pojazd, który zasadami mechaniki będzie zbliżony do samochodu, jednak nie ma on karoserii, tylko tzw. ramoklatkę wykonaną najczęściej z rur stalowych. Proces budowy jest skomplikowany i wymaga czasu. Jako iż wiele pojazdów budowane jest przez amatorów, za pierwszym razem nigdy nie zbudujemy idealnego buggy. Budowa takiego pojazdu to ciągłe spawanie, odcinanie, poprawienie błędu, spawanie, i tak w kółko aż osiągniemy zadowalający nas efekt. Każdy kto ma choć trochę wiedzy na temat mechaniki, spawania, cięcia itd. na pewno sobie poradzi przy budowie podstawowego buggy 4x4. Można powiedzieć, że ile konstruktorów, to tyle pomysłów i jeszcze się tak nie zdarzyło, że na świecie były dwa takie same pojazdy. Jeden wszystko dokładnie zaprojektuje w komputerze, każdy wymiar, każde rozwiązanie, zleci dokładne wycięcie rur profesjonalnej firmie itd., a drugi będzie działał bez szczegółowego planu na żywym organizmie i na bieżąco będzie wymyślał projekt. Tak naprawdę liczy się efekt w postaci gotowego buggy 4x4, a każdy zbuduje go w taki sposób jak lubi.

pojazd terenowy buggy 4x4

Ile kosztuje buggy 4x4?

Tak jak w przypadku budowy buggy 4x4 nie ma sztywnej reguły co do ceny. Wszystko zależy od nas i od budżetu jaki sobie na nasz pojazd przeznaczymy. Chyba łatwiej będzie określić tę dolną granicę, bo tej górnej tak naprawdę nie ma. Co chwila możemy dokładać nowe, lepsze części do naszego buggy 4x4. Niewątpliwą zaletą takiej własnoręcznie zbudowanej maszyny jest jej prostota w późniejszych modyfikacjach. To my znamy najlepiej nasz sprzęt i wiemy jak łatwo go przerobić lub naprawić. Lepsze zawieszenie, silnik, koła to nie kończąca się zabawa przy modyfikowaniu buggy 4x4. Jak wiadomo, apatyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego tej górnej granicy możemy nigdy nie osiągnąć. Jako dolną granicę możemy przyjąć przedział między tysiącem a dwoma tysiącami złotych. Taki budżet powinien wystarczyć na waszego pierwszego ruraka, który na początku wcale nie musi go przypominać. Wasz pierwszy pojazd raczej nie będzie najlepszą zmotą, dlatego wcale musi być zbudowany na najlepszych częściach i materiałach. Pierwsze buggy 4x4 śmiało możecie zbudować na częściach ze złomu lub wypatrując tanich okazji na różnych portalach aukcyjnych.

własnoręczne buggy 4x4

Buggy 4x4 to sama frajda w terenie!

Buggy 4x4 można porównać do takiej małej terenówki. Tak samo, jak pełnoprawny samochód ma napęd na wszystkie koła, czy terenowe zawieszenie. Takim pojazdem zazwyczaj poruszamy się po bardzo podobnym terenie co samochód terenowy, jednak wszystko zależy od nas i jaki pojazd zbudujemy. Jeden zbuduje buggy 4x4 do ciężkiego błota, drugi do szybkiej jazdy w terenie, trzeci do wspinania się po skałach, a czwarty zbuduje go do wypraw terenowych 4x4 – to jest chyba największa zaleta buggy 4x4! Tylko i wyłącznie my decydujemy, do czego ma być nasz pojazd i nikt nam nie narzuca, że ten konkretny model ma być tylko do szybkiej jazdy. Co więcej, jeżeli nie spróbujecie zbudować własnego, ruraka nigdy nie dowiecie się, jak to jest upalać w terenie czymś, co powstało u was w garażu, zbudowane przez was samych, a wierzcie nam, że satysfakcja i frajda jest nie do opisania. Jeżeli temat buggy 4x4 was zaciekawił, to na co czekacie – bierzcie za spawarkę i budujcie swój własny pojazd!

buggy 4x4 UTV