Pewnie każdy posiadacz samochodu miał chociaż raz taką sytuację, że przed wyjechaniem w trasę okazuje się, że w oponie nie było powietrza. Jeszcze gorszą sytuacją jest taki przypadek na trasie. W takich sytuacjach najprostszym rozwiązaniem jest kompresor samochodowy. Kompresor samochodowy to mały odpowiednik np. kompresorów warsztatowych działających na takiej samej zasadzie, który jesteśmy w stanie mieć zawsze pod ręką i poratować się w kryzysowej sytuacji. Takie urządzenie to przede wszystkich wygoda, bo nie jesteśmy uzależnieni od kompresorów na stacji, które nie działają lub są do nich długie kolejki. Taki kompresor ma zazwyczaj wymiary małej skrzynki na narzędzia, więc bez problemu możemy go wozić w bagażniku i być przygotowanym na niespodziewane sytuacje.

kompresor samochodowy 12V

Jaki kompresor samochodowy będzie dla nas najlepszy?

Przy wyborze odpowiedniego kompresora dla nas, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy używać takiego kompresora. Kompresor samochodowy w dzisiejszych czasach to bardzo popularny gadżet do samochodu, który naprawdę się przydaje, dlatego wybór takich kompresorów jest całkiem duży. Na rynku znajdziemy kompresory wszelkiego rodzaju, wszelkiej mocy, różnych rozmiarów, ceny itd. Dlatego przy wyborze odpowiedniego kompresora dla nas powinniśmy się kierować tym, w jaki sposób będziemy go użytkować i ceną, za jaką chcemy kupić kompresor samochodowy. Osoba wybierająca kompresor tylko do awaryjnych sytuacji w samochodzie osobowym zdecyduje się na inny kompresor niż osoba potrzebująca kompresora do napompowania opony terenowej, która ma 35 cali. Dlatego odpowiedzenie sobie na pytanie, do czego będziemy używać kompresora, jest tak ważne. Dodatkowo istotnym aspektem, który przy wyborze kompresora powinniśmy wziąć pod uwagę, jest jego zasilanie. Kompresor samochodowy powinien być zasilany na 12V z gniazdka zapalniczki w naszym samochodzie. Nie warto kupować kompresora wyłącznie na 230V, bo wtedy jesteśmy ograniczeni tylko do użytku stacjonarnego, co w przypadku kompresora do samochodu nie ma sensu.

Kompresor samochodowy do gniazdka zapalniczki

Najważniejsze parametry jakie ma kompresor samochodowy

Wybierając kompresor samochodowy warto jest zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry czyli moc, przepływ powietrza i maksymalne ciśnienie. Te trzy parametry w głównej mierze decydują o ogólniej wydajności, jaką ma kompresor. Moc kompresora, który zapewni optymalną wydajność, powinna wahać się w okolicach 100 watów. Drugim, ciekawszym parametrem jest przepływ powietrza. Ten parametr mówi nam, z jaką prędkością będziemy w stanie napompować koło. Przepływ powietrza wyrażany jest w litrach na minutę. Większość kompresorów samochodowych ma wartość około 35l/min. Dla klasycznego koła z osobówki jest w zupełności wystarczające, ale do cięższych zadań może okazać się to za mało. W tym przypadku zasada jest prosta: im większa wartość tego parametru, tym szybciej napompujemy koło. Trzecim parametrem jest maksymalne ciśnienie. Klasyczne kompresory samochodowe oferują 8-10 Barów, co w przypadku aut osobowych i zwykłego codziennego użytku jest w zupełności wystarczające.

kompresor samochodowy

Kompresor samochodowy – dodatkowe informacje i akcesoria

Kompresor samochodowy nie służy tylko do pompowania kół w samochodzie. Takim kompresorem napompujemy wiele innych rzeczy, które wymagają pompowania. Dmuchane materace, pontony, opony rowerowy czy motocyklowe to tylko kilka przykładów, do których kompresor samochodowy świetnie się sprawdzi. Jeżeli wiemy, że będziemy korzystać z takiego kompresora nie tylko w samochodzie, warto wybrać kompresor zasilany na 12V z możliwością zasilania z gniazdka 230V. Takie rozwiązanie tylko doda nam więcej możliwości użytku takiego kompresora. Jeżeli już mowa o jego wielu zastosowaniach, dobrze jest wybrać taki model, który posiada sporo różnych przejściówek, adapterów na przykład adapter do rowerowych wentylów PRESTA, igłę do pompowania piłek lub końcówkę do pompowania dmuchanych materacy. Wybierając kompresor samochodowy, warto zwrócić uwagę na manometr. Manometr pokazuje na ciśnienie, jakie mamy w oponie, dlatego dobrze jest wybrać, taki, który jest dobrze czytelny i ławy w odczycie. To czy będzie klasyczny zegarowy, czy w formie wyświetlacza nie ma aż takiego znaczenia, każdy może wybrać to co lubi. Ważniejsza jest jego dokładność – najlepiej, żeby wskazywał z dokładnością do 0,1 Bara. Co więcej, wiele nowych kompresorów na rynku ma wbudowaną latarkę, co jest ogromnym ułatwieniem w nocnych warunkach.

kompresor samochodowy 12V 230V