Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna w kamperze decyduje o tym, czy po dwóch dniach na dzikim postoju wracasz na kemping po prąd, czy stoisz w jednym miejscu tydzień. Zanim kupisz akumulator, panele i przetwornicę, warto przejść przez kilka prostych obliczeń. Ten tekst uzupełnia nasz szerszy przewodnik kamperem po Polsce i Europie, w którym omawiamy wybór pojazdu, przepisy i koszty podróży.
Bilans energetyczny: policz zużycie zanim kupisz sprzęt
Każdy projekt zaczyna się od tabeli odbiorników. Dla każdego urządzenia zapisz moc w watach i liczbę godzin pracy na dobę, a potem pomnóż. Suma w watogodzinach (Wh) to dobowe zapotrzebowanie, które podzielone przez 12,8 V daje wynik w amperogodzinach po stronie akumulatora.
| Odbiornik | Moc | Czas pracy na dobę | Zużycie |
|---|---|---|---|
| Lodówka kompresorowa 12 V | 45 W | ok. 8 h (cykl pracy) | 360 Wh |
| Oświetlenie LED | 15 W | 5 h | 75 Wh |
| Pompa wody | 60 W | 0,3 h | 18 Wh |
| Ładowanie telefonów i laptopa | 60 W | 3 h | 180 Wh |
| Ogrzewanie postojowe (dmuchawa, pompa paliwa) | 25 W | 8 h | 200 Wh |
| Razem | ok. 830 Wh (65 Ah) |
Do wyniku dolicz 20–30% zapasu na straty przetwornicy, pochmurne dni i odbiorniki, o których zapomniałeś. Typowa dwuosobowa załoga bez ekspresu i suszarki zamyka się w 600–1200 Wh na dobę. Jeśli planujesz pracę zdalną z monitorem albo gotowanie na indukcji, liczby rosną kilkukrotnie i cała reszta projektu musi to uwzględnić.
LiFePO4 kontra AGM i żel: pojemność użyteczna i trwałość
Akumulatory kwasowo-ołowiowe (AGM i żelowe) wciąż są tańsze na starcie, ale ich pojemność użyteczna to zwykle 50% nominalnej, jeśli chcesz zachować rozsądną żywotność. Akumulator 200 Ah AGM daje więc realnie około 100 Ah i waży ponad 60 kg. Ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) pozwalają bezpiecznie rozładować 80–90% pojemności, wytrzymują od 3000 do ponad 6000 cykli i ważą mniej więcej jedną trzecią tego, co porównywalny zestaw AGM.
- AGM: niska cena, odporność na mróz, ale duża masa i spadek napięcia pod obciążeniem.
- Żel: lepiej znosi głębokie rozładowania niż AGM, wymaga jednak niskich prądów ładowania.
- LiFePO4: stabilne napięcie, szybkie ładowanie, wbudowany BMS; nie wolno ładować poniżej 0°C, dlatego warto wybierać modele z grzałką.
Masa ma znaczenie szczególnie w kamperach na granicy dopuszczalnej masy całkowitej. O tym, dlaczego każde zaoszczędzone kilogramy liczą się przy prawie jazdy kategorii B, piszemy w tekście kamper a prawo jazdy kategorii B. Dla bilansu z tabeli powyżej rozsądnym wyborem jest LiFePO4 o pojemności 200 Ah, które zapewni około dwóch dni autonomii bez żadnego ładowania.
Fotowoltaika na dachu: moc paneli i regulator MPPT
Panel słoneczny w Polsce produkuje latem średnio 4–5 Wh z każdego wata mocy szczytowej na dobę, wiosną i jesienią 2–3 Wh, a w grudniu często poniżej 1 Wh. Zestaw 400 Wp na dachu daje więc w lipcu około 1600–2000 Wh, czyli pokrywa typowe zużycie z nadwyżką. W listopadzie ten sam dach dostarczy 400–600 Wh i bez dodatkowego źródła akumulator będzie powoli się rozładowywał.
Panele sztywne mają lepszą sprawność i trwałość, elastyczne są lżejsze i nie wymagają wiercenia, ale szybciej się nagrzewają i degradują. Między panelami a akumulatorem montuje się regulator ładowania. Wersja MPPT (Maximum Power Point Tracking) potrafi wycisnąć z tych samych paneli 15–30% więcej energii niż tańszy regulator PWM, zwłaszcza przy niskim nasłonecznieniu i połączeniu paneli szeregowo. Regulator dobierz do maksymalnego napięcia jałowego paneli (z zapasem na mróz) i do prądu ładowania, który akceptuje Twój akumulator.
Ładowanie z alternatora przez przetwornicę DC-DC
Prostym połączeniem akumulatora rozruchowego z mieszkalnym przez separator zasilało się kampery przez dekady. Przy LiFePO4 i nowoczesnych silnikach z inteligentnym alternatorem (Euro 6) to rozwiązanie zawodzi: napięcie alternatora spada po naładowaniu akumulatora rozruchowego, a litowy magazyn mógłby pobierać prąd tak duży, że przegrzeje się alternator.
Ładowarka DC-DC (booster) rozwiązuje oba problemy. Ogranicza prąd do bezpiecznej wartości, zwykle 30–50 A, stosuje właściwy profil ładowania dla chemii akumulatora i działa także przy obniżonym napięciu z alternatora. Godzina jazdy z ładowarką 30 A to około 380 Wh, czyli niemal pół dobowego zapotrzebowania. Ładowarkę montuje się możliwie blisko akumulatora mieszkalnego, a sygnał zapłonu (D+) bierze z instalacji pojazdu. Jeśli dopiero planujesz zabudowę, sprawdź nasz tekst o tym, jak wygląda kamper z dostawczaka: przebudowa i przepisy, bo trasę kabli najłatwiej poprowadzić przed montażem mebli.
Przetwornica 12 V na 230 V: sinusoida czysta czy modyfikowana
Przetwornica zamienia napięcie akumulatora na 230 V dla laptopa, ładowarek narzędzi czy ekspresu. Wybieraj wyłącznie modele z czystą sinusoidą: tańsze przetwornice z sinusoidą modyfikowaną potrafią buczeć, grzać zasilacze impulsowe i uszkadzać urządzenia z silnikami oraz elektroniką sterującą.
Moc dobierz do największego odbiornika używanego naraz, z zapasem 20–30% na prąd rozruchowy. Do laptopa i ładowarek wystarczy 500–1000 W, ekspres kolbowy lub czajnik wymaga już 2000–3000 W. Pamiętaj o prądzie po stronie 12 V: przetwornica 2000 W przy pełnym obciążeniu pobiera ponad 180 A, co wymaga grubych przewodów i akumulatora zdolnego oddać taki prąd. Coraz popularniejsze są urządzenia typu combo, łączące przetwornicę, ładowarkę z sieci kempingowej i automatyczny przełącznik źródła.
Przekroje kabli, bezpieczniki i rozdzielnica
Przy niskim napięciu każdy wolt spadku to odczuwalna strata, dlatego przekroje dobiera się z myślą o spadku napięcia, nie tylko o obciążalności. Orientacyjne wartości dla miedzi przy długości odcinka do 2 m:
- do 20 A (oświetlenie, pompa, gniazda USB): 2,5–4 mm²,
- 30–50 A (ładowarka DC-DC, regulator MPPT): 10–16 mm²,
- 100–200 A (przetwornica 1500–2500 W): 35–70 mm².
Każdy przewód plusowy wychodzący z akumulatora musi mieć bezpiecznik możliwie blisko bieguna. Bezpiecznik chroni kabel, a nie odbiornik, więc jego wartość dobiera się do przekroju. Przy głównym przewodzie przydaje się wyłącznik główny, który odetnie cały układ na czas serwisu. Rozdzielnica z szyną plusową i minusową porządkuje instalację i ułatwia późniejsze rozbudowy. Używaj linki wielodrutowej o klasie giętkości odpowiedniej do pojazdów oraz końcówek zaciskanych prasą, nie lutowanych.
Ogrzewanie, lodówka i inne odbiorniki o dużym poborze
Najwięcej energii w ciągu doby zużywa zwykle lodówka. Kompresorowa 12 V jest kilkukrotnie oszczędniejsza od absorpcyjnej zasilanej prądem i jest standardem w zabudowach z LiFePO4. Ogrzewanie postojowe na olej napędowy lub gaz pobiera dużo prądu tylko przy starcie (świeca żarowa, nawet 8–10 A przez kilka minut), potem kilkanaście do kilkudziesięciu watów.
Prawdziwi pożeracze energii to czajnik, kuchenka indukcyjna, suszarka i klimatyzacja postojowa. Godzina gotowania na indukcji 2000 W to 2000 Wh, czyli więcej niż cała doba typowego użytkowania. Takie urządzenia mają sens tylko przy akumulatorze 300–400 Ah i dużej fotowoltaice albo przy podłączeniu do sieci na kempingu.
Monitoring i shunt: jak kontrolować stan baterii
Samo napięcie akumulatora LiFePO4 niewiele mówi o stanie naładowania, bo charakterystyka jest bardzo płaska między 20% a 90%. Dlatego w instalacji montuje się monitor baterii z bocznikiem (shuntem), wpiętym w przewód minusowy. Shunt zlicza każdy amper wpływający i wypływający, pokazuje procent naładowania, bieżący pobór i szacowany czas pracy. Wiele modeli ma Bluetooth i aplikację, a nowoczesne BMS-y udostępniają też temperaturę i napięcia poszczególnych ogniw.
Bezpieczeństwo, montaż i przepisy
Instalacja 12 V w kamperze nie wymaga uprawnień elektrycznych, ale część 230 V z gniazdem kempingowym powinna być wykonana zgodnie z normami (wyłącznik różnicowoprądowy, przewód ochronny, gniazdo CEE). Akumulator mocuje się na stałe, tak by nie przesunął się przy hamowaniu, a przewody prowadzi w osłonach z dala od ostrych krawędzi i elementów gorących. Akumulatory kwasowe montowane w przestrzeni mieszkalnej wymagają odpowietrzenia na zewnątrz.
Duże zmiany w instalacji pojazdu warto skonsultować przy okazji badania technicznego, zwłaszcza po przebudowie na kampera. Przed sezonem przejdź też z planem przez przegląd auta przed długą trasą, sprawdzając dokręcenie klem i stan bezpieczników. Jeśli nie czujesz się pewnie przy prądach rzędu 200 A, zleć montaż wyspecjalizowanemu warsztatowi zabudów: błąd w przekroju lub zabezpieczeniu to realne ryzyko pożaru.
Przykładowy zestaw dla dwuosobowej załogi
Łącząc wszystkie powyższe elementy, sprawdzona konfiguracja do furgonu o długości 6 m wygląda następująco: akumulator LiFePO4 200 Ah z grzałką, dwa panele po 200 Wp z regulatorem MPPT 30 A, ładowarka DC-DC 30 A z alternatora, przetwornica 1500 W z czystą sinusoidą oraz monitor baterii z shuntem 300 A. Taki zestaw latem zapewnia pełną samowystarczalność, a jesienią wystarcza na kilka dni postoju przy krótkich codziennych przejazdach, które uzupełniają energię przez alternator.
Koszt samych podzespołów markowych producentów to zwykle 9–14 tys. zł, do czego trzeba doliczyć przewody, bezpieczniki, rozdzielnicę i ewentualną robociznę warsztatu. Tańsze zamienniki pozwalają zejść poniżej 6 tys. zł, ale przy akumulatorze i ładowarkach oszczędzanie rzadko się opłaca: to te elementy najczęściej decydują o bezpieczeństwie całej instalacji i o tym, czy po trzech sezonach nadal działa ona tak jak pierwszego dnia.
FAQ
Jaki akumulator do kampera wybrać na start?
Dla dwóch osób z lodówką kompresorową i ogrzewaniem postojowym rozsądnym minimum jest LiFePO4 o pojemności 150–200 Ah. Daje to 1,5–2 doby autonomii bez ładowania i niewielką masę.
Ile paneli fotowoltaicznych zmieści się na dachu kampera?
Na typowym dachu furgonu o długości 6 m mieści się 300–500 Wp, zależnie od wywietrzników i klimatyzacji. Latem to zwykle wystarcza na pełną samowystarczalność.
Czy można ładować LiFePO4 bezpośrednio z alternatora?
Nie jest to zalecane. Akumulator litowy może pobierać zbyt duży prąd i przegrzać alternator, a inteligentne alternatory Euro 6 nie zapewniają stabilnego napięcia. Właściwym rozwiązaniem jest ładowarka DC-DC.
Jakiej mocy przetwornicę kupić do kampera?
Do laptopa i ładowarek wystarczy 500–1000 W z czystą sinusoidą. Jeśli chcesz używać czajnika lub ekspresu, potrzebujesz 2000–3000 W i odpowiednio dużego akumulatora.
Czy LiFePO4 można zostawić w kamperze na zimę?
Tak, ale naładowany do około 50–70% i odłączony wyłącznikiem głównym. Ładowanie w temperaturze poniżej 0°C jest niedopuszczalne, chyba że akumulator ma wbudowaną grzałkę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis