Ile traci nowe auto w trzy lata: deprecjacja według segmentów i napędów

utrata wartości samochodu

Utrata wartości samochodu to zwykle największy koszt posiadania nowego auta. W rankingu Mistrz Wartości 2026, który Info-Ekspert policzył dla Auto Świata, najlepsze modele tracą po trzech latach i 60 tys. km od 31,4 do 48,2%. To temat szerszy niż sam wybór modelu, dlatego osadzamy go w kompendium o rynku motoryzacyjnym 2026.

  • Najmniej tracą średnie SUV-y (Mazda CX-5: 31,4%), najwięcej elektryki (44–48% na listach najlepszych).
  • Pierwszy rok to według szacunków Auto Świata 20–30% ceny, potem spadek wyraźnie zwalnia.
  • Niski procent nie oznacza małej straty: liczy się kwota w złotych.
  • Rabat przy zakupie obniża realną stratę, a rankingi liczone od cennika tego nie pokazują.

Jak liczy się utratę wartości i skąd biorą się dane?

Utrata wartości to różnica między ceną nowego auta a jego wartością po określonym czasie i przebiegu, zwykle podawana w procentach. Odwrotnością jest wartość rezydualna, czyli część ceny, która zostaje. Wyniki różnych firm mocno się rozjeżdżają, bo mierzą co innego.

Źródło Co mierzy Założenia
Info-Ekspert (Auto Świat, 10.2026) Szacunek wartości rynkowej, Polska Auto z salonu, 3 lata, 60 tys. km, popularne wersje
Autovista24 (02.2026) Wartość w handlu, kilka rynków 36 miesięcy, 60 tys. km
Aampere EV Resale Index (10.2026) Najwyższe oferty dealerów na aukcjach, tylko elektryki 4854 aukcje, baza to cena katalogowa z opcjami

Tych liczb nie wolno zestawiać wprost. Niemiecka średnia z Autovisty to 46,8% zachowanej wartości, czyli strata ponad 53%, ale nie dowodzi to, że w Polsce auta trzymają cenę lepiej: cena w handlu jest z zasady niższa od detalicznej, a koszyk modeli inny. Info-Ekspert szacuje też modele tak nowe, że nie mają jeszcze rynku wtórnego, na przykład Volkswagena ID. Polo.

Ile auto traci w pierwszym roku, a ile w kolejnych?

Pierwszy rok kosztuje najwięcej: Auto Świat szacuje go na 20–30% wartości, a sam wyjazd z salonu na 10–20%. To szacunek redakcyjny, nie wynik badania modeli. Nie znaleźliśmy aktualnej polskiej krzywej rok po roku, więc poniżej tylko model poglądowy dla auta za 120 tys. zł, łączący ten szacunek (przyjmujemy 25%) z typową stratą 37% po trzech latach.

Moment Wartość Strata w okresie Strata na miesiąc
Po 12 miesiącach 90 000 zł 30 000 zł 2500 zł
Po 36 miesiącach 75 600 zł 14 400 zł 600 zł

Podobny obraz daje nasz rachunek rocznych kosztów utrzymania auta, gdzie utrata wartości przy droższych modelach przebija resztę pozycji. Strata z salonu boli jednak dopiero przy sprzedaży, o czym piszemy też przy pytaniu, czy kupować auto zaraz po premierze.

Które segmenty tracą najmniej w trzy lata?

Najlepiej wypadają spalinowe i hybrydowe SUV-y, najgorzej elektryki. Tabela pokazuje listy opublikowane przez Auto Świat; średnią policzyliśmy sami. Są to zestawienia najlepszych modeli, więc nie jest to średnia całego segmentu. Co oznaczają poszczególne klasy, wyjaśniamy w tekście o segmentach samochodów.

Segment Najlepszy Ostatni na liście Średnia listy
A Fiat 500: 38,6% Fiat Pandina: 40,1% 39,5%
B Dacia Sandero: 34,9% Opel Corsa: 41,4% 38,8%
C Škoda Octavia: 33,2% Citroën C4: 43,1% 38,0%
D Škoda Superb: 38,5% Alfa Romeo Giulia: 46,0% 41,5%
E Toyota Camry: 37,2% BMW serii 5: 44,6% 41,6%
Limuzyny luksusowe Porsche Panamera: 36,5% Audi A8: 44,9% 39,6%
Crossovery Toyota Yaris Cross: 33,9% Suzuki Vitara: 38,5% 36,4%
Średnie SUV-y Mazda CX-5: 31,4% Citroën C5 Aircross: 35,8% 34,1%
Duże SUV-y Volvo XC60: 32,2% Nissan X-Trail: 40,3% 36,0%
Luksusowe SUV-y Porsche Cayenne: 32,6% Lexus RX: 39,2% 36,2%
Elektryki Volkswagen ID. Polo: 44,2% Tesla Model 3: 47,1% 45,5%
Elektryczne SUV-y Mercedes GLB: 44,3% Cupra Tavascan: 48,2% 46,8%

Procent to nie wszystko. Fiat 500 za 70 tys. zł traci 27 020 zł, a luksusowa limuzyna za 700 tys. zł przy 37% traci około 260 tys. zł. Osobno wypadają marki chińskie: w zestawieniu Auto Świata z grudnia 2025 trzy chińskie modele straciły ponad połowę wartości, jeden z nich ponad 120 tys. zł.

Który napęd traci najwięcej: benzyna, diesel, hybryda czy elektryk?

Elektryk traci najwięcej, a benzyna, diesel i klasyczna hybryda idą niemal łeb w łeb. Tabela pokazuje część ceny zachowaną po 36 miesiącach i 60 tys. km według Autovista24. Dla Polski takiego podziału nie znaleźliśmy.

Rynek (luty 2026) Benzyna Diesel HEV PHEV BEV
Niemcy 48,3% 48,2% 47,5% 44,1% 37,1%
Austria 49,3% 48,0% 50,2% 43,9% 38,8%

Hybryda nie wygrywa więc wszędzie, choć w naszym rachunku dla diesla, benzyny i hybrydy wychodzi najkorzystniej także dzięki niskiemu spalaniu. Luka elektryków mniej boli w złotych: w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2026 BEV zachowywały 33,8% wobec 46,8% rynku, ale kwotowo było to 14 945 funtów wobec 14 533, według JD Power.

W 2026 roku trend zaczął się odwracać. Indeks AUTO1 pokazał w czerwcu hurtowe ceny używanych elektryków o 18,5% wyższe niż na początku roku, a diesle i benzyniaki rok do roku tańsze o 4,1 i 2,8%. JD Power łączy ten ruch z drogim paliwem, a AUTO1 zastrzega, że fala aut po leasingu może ceny znów obniżyć.

Średnia BEV ukrywa też duże różnice. Według Aampere trzyletni elektryk zachowuje około 48% ceny katalogowej, Tesla Model 3 57,6%, Audi Q4 e-tron 36%, a chińskie marki około 41%. Info-Ekspert daje Audi Q4 stratę 46,4%, co pokazuje rozstrzał między aukcją a prognozą dla nowego auta. Przy zakupie używanego elektryka znaczenie ma też pozostała gwarancja na baterię.

Czy wyposażenie i kolor zmieniają wynik?

Dodatki tracą szybciej niż samo auto. Auto Świat pokazał w 2020 roku, że nawigacja za 7190 zł traci po pięciu latach 5740 zł, blisko 80%, a Audi A4, w którym ją zamówiono, 52%. Taniej wypadają pakiety niż pojedyncze opcje.

O kolorze mówią głównie dane z USA. W badaniu iSeeCars z 2025 roku średnia strata po trzech latach to 31%, a żółte auta traciły 24,0%, pomarańczowe 24,4%, zielone 26,3%. Polskiego odpowiednika nie znaleźliśmy, a tamtejszy efekt dotyczy często rzadkich wersji, więc nie przenosilibyśmy go na miejskiego hatchbacka.

Ile kosztują przebieg, kolejni właściciele i brak historii?

Największe korekty dotyczą przebiegu i napraw blacharskich. Poniższe liczby pochodzą z poradnika Auto Świata z 2020 roku, więc traktujemy je jako rząd wielkości:

  • Przebieg wyższy od typowego obniża wartość nawet o prawie 30%, niższy podnosi ją tylko nieznacznie.
  • Naprawa blacharska może odjąć ponad 20%; więcej o tym w tekście o autach powypadkowych.
  • Kolejny właściciel w dokumentach to teoretycznie około 2%.

Karolína Topolová z Aures Holdings dodaje do tej listy brak wpisów w książce serwisowej, palenie w kabinie i amatorski tuning. Rachunki warto więc zbierać od pierwszego przeglądu.

Jak rabat i wyprzedaż rocznika zmieniają realną stratę?

Rabat obniża stratę pierwszego właściciela, bo rankingi liczą od cennika. Przykład Otomoto: auto za 50 tys. euro w cenniku, kupione za 40 tys. i warte po latach 20 tys., ma wartość rezydualną 40%, ale właścicielowi zostaje 50% wydanej kwoty.

Nasz przykład: auto za 150 tys. zł z rabatem 12%, czyli za 132 tys. zł, które po trzech latach traci 37% ceny katalogowej, jest warte 94 500 zł. Realna strata to 37 500 zł, czyli 28,4%. Skalę rabatów opisaliśmy w analizie cen nowych aut. Dwa zastrzeżenia: stałe wysokie rabaty według Otomoto odbijają się później na cenach używanych, a auto z wyprzedaży poprzedniego rocznika będzie przy sprzedaży o rocznik starsze.

Jak kupować, żeby stracić mniej?

  1. Licz stratę w złotych, nie w procentach, i porównuj ją z ratą oraz kosztami eksploatacji.
  2. Sprawdź model w rankingu swojego segmentu: w kompaktach dzieli je prawie 10 punktów procentowych.
  3. Negocjuj cenę, zanim wybierzesz dodatki, a opcje bierz w pakietach.
  4. Rozważ auto kilkuletnie, bo najdroższy okres ma już za sobą; ofertę opisujemy w tekście o autach po leasingu.
  5. Przy kredycie policz lukę między zadłużeniem a wartością auta i sprawdź, czy ma sens ubezpieczenie GAP.

Kiedy opłaca się sprzedać auto?

Im później, tym niższy roczny koszt utraty wartości, o ile auto nie generuje dużych napraw. Wśród elektryków Aampere podaje 48% po trzech latach i 42,1% po czterech. Z naszego przeliczenia wychodzi około 17 punktów procentowych rocznie w pierwszych trzech latach i około 6 w czwartym. To porównanie różnych aut, nie jednego egzemplarza.

Dobrym momentem jest czas przed końcem gwarancji i przed dużym, drogim serwisem, bo wtedy nabywca przejmuje mniejsze ryzyko. To nasza ocena, nie wynik badania. Dane pięcioletnie są mniej spójne: Vehis podaje 45–60% straty, a carVertical w zestawieniu rocznika 2020 dla Polski od 60,9 do 69,4%, stąd wycenę konkretnego auta trzeba sprawdzić w ogłoszeniach. Pełny obraz wydatków i wyboru modelu znajdziesz w kompendium Motoryzacja 2026.

FAQ

Ile procent wartości traci nowe auto po trzech latach?

Na listach Info-Ekspert dla Auto Świata z października 2026 najlepsze modele tracą od 31,4 do 48,2% przy 60 tys. km. Modele spoza tych list mogą tracić więcej: w grudniowym zestawieniu 2025 trzy chińskie auta straciły ponad połowę.

Ile auto traci po pierwszym roku?

Auto Świat szacuje to na 20–30%. Nie znaleźliśmy aktualnego polskiego badania, które podawałoby ten wynik dla poszczególnych modeli.

Które auta najlepiej trzymają wartość w 2026 roku?

Mistrzem Wartości 2026 została Mazda CX-5 (31,4%), przed Volvo XC60 (32,2%) i Toyotą Corolla Cross (32,5%). Wśród kompaktów najlepsza jest Škoda Octavia (33,2%).

Czy elektryki nadal tracą najszybciej?

Tak, choć w 2026 roku ich ceny hurtowe w Europie wyraźnie wzrosły. Info-Ekspert ocenia prognozy dla elektryków średnio o 1–2 punkty procentowe korzystniej niż rok wcześniej, a różnice między modelami są duże.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz