Koszty Dacii Sandero LPG w wersji Stepway Eco-G 120 wynoszą w naszym rachunku około 14,7 tys. zł na 30 tys. km bez utraty wartości i około 33,9 tys. zł razem z nią. Daje to odpowiednio 0,49 zł i 1,13 zł na kilometr, a sam gaz z dodatkiem benzyny to mniej więcej 30 zł na 100 km.
Zastrzeżenie jest ważne: to nie jest dziennik własnego egzemplarza. Redakcja nie przejechała tym autem 30 tys. km, a silnik 1.2 zastąpił poprzednie 1.0 dopiero po aktualizacji gamy z października 2025 r., więc dane długodystansowe dotyczą głównie starszej wersji. Liczymy z cennika, cen paliw i raportów właścicieli, a każde założenie oznaczamy. Tekst należy do cyklu z przewodnika testy samochodów 2026.
W skrócie
- Eco-G 120 kosztuje tyle samo co benzynowy TCe 110: Stepway Expression to 76 900 zł w obu wersjach.
- Założenie bazowe to 8,0 l LPG na 100 km, czyli o litr więcej niż norma WLTP.
- Na 30 tys. km LPG daje około 3,8 tys. zł przewagi nad TCe 110, po doliczeniu dodatkowych badań technicznych.
- Największą pozycją pozostaje utrata wartości: przyjmujemy 25%, czyli 19 225 zł.
- Wersja z LPG nie ma koła zapasowego, a silnik zawsze startuje na benzynie.
Jaką konfigurację liczymy i ile kosztuje?
Liczymy Sandero Stepway Expression Eco-G 120 z manualną skrzynią, które według cennika Dacii z 2 listopada 2026 r. kosztuje 76 900 zł. Silnik ma 1,2 l pojemności, 122 KM i 197 Nm na gazie oraz 114 KM i 190 Nm na benzynie. Dealer może dodatkowo obniżyć cenę: lista wspomina o rabacie do 3 000 zł, którego w rachunku nie uwzględniamy.
| Stepway | TCe 110 | Eco-G 120 | Eco-G 120 automat |
|---|---|---|---|
| Essential | 72 200 zł | 72 200 zł | brak |
| Expression | 76 900 zł | 76 900 zł | 83 800 zł |
| Extreme | 83 000 zł | 83 000 zł | 89 900 zł |
Brak dopłaty zmienia sens całego rachunku: fabryczna instalacja nie musi się zwracać, jak przy montażu u gazownika. Inne modele z taką opcją zebraliśmy w zestawieniu nowych aut z fabrycznym LPG. Przebieg rozkładamy na 24 miesiące, po 15 tys. km rocznie.
Ile gazu i benzyny spala w mieście i na trasie?
Realne zużycie zaczyna się około 7,3 l LPG, a kierowca jeżdżący szybko powinien liczyć bliżej 9 l. Norma WLTP dla Stepwaya wynosi 7,1 l gazu lub 5,7 l benzyny. Tester Auto Świata notował w wersji 120 około litra więcej od deklaracji.
| Źródło | Wersja | LPG, l/100 km |
|---|---|---|
| Norma WLTP (cennik) | 1.2 Eco-G 120 | 7,1 |
| Auto Świat, krótki test | 1.2 Eco-G 120 | około 8 |
| Autocentrum, 8 raportów | 1.0 ECO-G 100 | 7,3 |
| Autocentrum, 12 raportów | 1.0 LPG 100 | 8,0 |
| Spritmonitor, 63 894 km | Stepway 2021 | 7,81 |
| Spritmonitor, 19 671 km | Expression 2025 | 8,93 |
Podziału na miasto i trasę dla silnika 1.2 nie znaleźliśmy. Najbliższy trop to pojedynczy raport z Autocentrum o wersji 1.0: do 7,1 l przy codziennych 50 km między miastami i 8 l na autostradzie przy 120–130 km/h. Do rachunku przyjmujemy 8,0 l LPG oraz 7,0 l benzyny, bo ta pracuje głównie na zimnym silniku. Dane ze Spritmonitora znamy tylko z opisów w wyszukiwarce, bo serwis blokuje odczyt stron.
Ile kosztuje przejechanie 100 km na każdym paliwie?
Przy cenach z końca października 100 km na gazie kosztuje 28,88 zł, a na benzynie w tym samym aucie 43,89 zł. Według danych e-petrol podanych przez Auto Świat litr LPG kosztował średnio 3,61 zł, a Pb95 6,55 zł. Dla jazdy czysto benzynowej przyjmujemy 6,7 l, czyli normę TCe 110 powiększoną o litr.
| Wariant na 30 tys. km | Paliwo razem | Na 100 km |
|---|---|---|
| Oszczędny: 7,3 l LPG, 5% km na benzynie | 8 198 zł | 27,33 zł |
| Bazowy: 8,0 l LPG, 5% km na benzynie | 8 919 zł | 29,73 zł |
| Szybki: 8,9 l LPG, 5% km na benzynie | 9 845 zł | 32,82 zł |
| TCe 110: 6,7 l Pb95 | 13 166 zł | 43,89 zł |
Różnica w paliwie wynosi w wariancie bazowym 4 247 zł. Ten wynik zależy od relacji cen: przy naszych założeniach gaz przestaje się opłacać dopiero, gdy kosztuje ponad 84% ceny benzyny. Obecnie to 55%, ale LPG nie jest objęty rządowym limitem cen, a e-petrol prognozował na początek listopada 3,64–3,73 zł za litr.
Jak często są przeglądy i ile kosztują?
Publicznego cennika pojedynczego przeglądu Dacii nie znaleźliśmy, więc ta pozycja jest szacunkiem. Serwis CarChecker ocenia przeglądy, opony i hamulce wersji 1.0 LPG na 400–700 euro rocznie przy 15 tys. km, na podstawie rynku niemieckiego i francuskiego. Przy kursie około 4,25 zł daje to 3 400–6 000 zł na dwa lata, a my przyjmujemy 4 000 zł.
Punktem odniesienia jest też pakiet Easy Service: styczniowy cennik zwykłego Sandero podawał 4 499 zł, z dodatkowymi 2 latami ochrony pogwarancyjnej. Auto z LPG przechodzi badanie techniczne co rok, co przy stawce 245 zł oznacza 490 zł na dwa lata, a benzynowy TCe 110 pierwsze badanie ma dopiero po 3 latach. Interwały filtrów trzeba sprawdzić w książce serwisowej: CarChecker podaje brytyjskie 29 tys. km dla fazy lotnej i 58 tys. km dla ciekłej. Zakres prac przy gazie opisuje poradnik o serwisie instalacji LPG.
Jakich usterek można się spodziewać przez 30 tys. km?
Dla silnika 1.2 nie ma jeszcze wiarygodnej statystyki usterek po 30 tys. km, a znane sygnały dotyczą wersji 1.0. W rachunku przyjmujemy 0 zł za naprawy, bo auto przez cały okres ma gwarancję producenta na 3 lata lub 100 tys. km, obejmującą też instalację gazową. Program Dacia ZEN może wydłużyć ochronę łącznie do 7 lat, jeśli auto ma coroczny przegląd w serwisie marki.
- Zbiornik LPG. Kampania 0E5T objęła auta wyprodukowane od lutego do lipca 2023 r. z powodu wadliwego spawu i ryzyka pożaru, według rejestru wezwań. Kupując używane auto, sprawdźcie VIN u dealera.
- Listwa wtryskiwaczy gazu. CarChecker wskazuje wzrost ryzyka po 60 tys. km, czyli poza naszym przebiegiem, i koszt 200–600 euro. Sprzyjają temu zaniedbane filtry.
- Zawór upustowy turbosprężarki. Metaliczne grzechotanie dotyczy głównie silników 1.0 z lat 2020–2021.
- Elektronika. Francuski właściciel opisywał po 6 tys. km serię błędów i brak możliwości jazdy na gazie. To pojedyncza relacja, nie statystyka.
Czy zbiornik toroidalny zabiera miejsce w bagażniku?
Bagażnik zostaje taki sam, ale kosztem koła zapasowego. Zbiornik leży w jego wnęce, a cennik zaznacza, że koło za 800 zł nie dotyczy wersji z LPG. Lista podaje 328 dm³ według normy VDA, podczas gdy testy piszą też o 372 l i 410 l, więc porównując rywali, trzeba sprawdzić metodę pomiaru.
Pojemność zbiornika to według cennika 40 l, choć część testów podaje 50 l. Przy 8 l na 100 km wychodzi około 500 km na jednym tankowaniu. Cały przebieg oznacza 2 280 l gazu, czyli około 65 postojów, jeśli tankuje się po 35 l.
Jak auto zachowuje się przy zimnym rozruchu i zimą?
Silnik zawsze uruchamia się na benzynie i sam przechodzi na gaz, gdy spełni warunki pracy. Tak opisuje to instrukcja Dacii dla Joggera z układem LPG, a Sandero Eco-G zakładamy jako analogiczne. W bardzo niskich temperaturach system może sam przełączać paliwa albo zużywać niewielką ilość benzyny również w trybie gazowym.
Pustego baku nie da się obejść: bez benzyny auto nie ruszy na samym LPG. Udział benzyny to nasz najsłabiej udokumentowany parametr. Jeśli krótkie zimowe przejazdy podniosą go z 5% do 15% kilometrów, rachunek za paliwo wzrośnie z 8 919 zł do 9 428 zł.
Ile wynoszą ubezpieczenie i utrata wartości?
OC liczymy po 640 zł rocznie, między średnią Rankomatu dla Sandero (590 zł) a średnią Mubi dla całej marki (695 zł). AC pomijamy, bo składka zależy od kierowcy i miejsca zamieszkania, a wiarygodnego przykładu dla tej wersji nie znaleźliśmy.
Utrata wartości to założenie 25% po dwóch latach. Na Otomoto Stepwaye Eco-G Extreme z 2023 r. i przebiegiem 34 500–45 445 km wystawiono 5 listopada za 64 500–67 999 zł, z oznaczeniem ceny powyżej średniej. Egzemplarze z ponad 110 tys. km to 38 000–48 700 zł. Są to ceny ofertowe z kilku ogłoszeń, a nie transakcje, dlatego przyjmujemy ostrożniejszą wartość. Przed zakupem wersji z drugiej ręki warto przejrzeć poradnik o używanych autach z LPG.
Ile wynoszą koszty Dacii Sandero LPG na kilometr?
| Pozycja (30 tys. km, 24 miesiące) | Kwota | Status |
|---|---|---|
| Paliwo, wariant bazowy | 8 919 zł | własny rachunek |
| Przeglądy, opony, hamulce | 4 000 zł | szacunek |
| Badania techniczne | 490 zł | stawka urzędowa |
| OC | 1 280 zł | średnie rynkowe |
| Razem bez utraty wartości | 14 689 zł (0,49 zł/km) | |
| Utrata wartości, 25% | 19 225 zł | założenie |
| Razem | 33 914 zł (1,13 zł/km) |
Przy utracie wartości 20% wychodzi 1,00 zł/km, a przy 30% około 1,26 zł/km. Inne małe auta z tego przedziału cenowego zestawiamy w porównaniu aut miejskich 2026, a pozostałe rachunki w przewodniku po testach samochodów.
FAQ
Czy Dacia Sandero Stepway z LPG jest droższa od wersji benzynowej?
Nie, w cenniku z 2 listopada 2026 r. Eco-G 120 z manualną skrzynią kosztuje tyle samo co TCe 110, na przykład 76 900 zł w wersji Expression. Automat z LPG to 83 800 zł. Ceny dotyczą katalogu, więc przed zakupem warto porównać konkretne oferty u dealera.
Po ilu kilometrach LPG w Sandero się zwraca?
Nie ma czego zwracać, jeśli porównujemy z TCe 110 w tej samej cenie. Oszczędność zaczyna się od pierwszego tankowania i w naszym rachunku wynosi około 15 zł na 100 km jazdy na gazie. Po odjęciu dwóch dodatkowych badań technicznych na 30 tys. km zostaje około 3,8 tys. zł.
Czy można jeździć Sandero wyłącznie na gazie?
Nie. Instrukcja Dacii mówi, że do rozruchu zawsze używana jest benzyna, a układ potrzebuje jej także przy gwałtownym przyspieszaniu i w niskich temperaturach. Z pustym bakiem auto nie ruszy w samym trybie LPG, więc w baku musi zostać zapas.
Czy to wyniki testu redakcyjnego?
Nie. Nie prowadziliśmy własnego egzemplarza przez 30 tys. km. Ceny pochodzą z cennika Dacii, zużycie z raportów właścicieli i krótkich testów prasowych, a koszty serwisu oraz utrata wartości są oznaczonymi szacunkami. Własne dane z rachunków za paliwo będą dokładniejsze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis