Nowe auta z dużym uciągiem 2026: premiery dla holujących przyczepę i lawetę

nowe auta z dużym uciągiem

Nowe auta z dużym uciągiem to w 2026 roku głównie diesle z napędem 4×4 i pickupy: rodzinne SUV-y kończą na 2300–2500 kg, a 3500 kg ciągną przede wszystkim auta na ramie i największe SUV-y premium. Ten sam model z napędem plug-in traci zwykle 300–500 kg, a sama kategoria B rzadko pozwala wykorzystać katalogowy limit. Pełny obraz roku daje nasz przegląd premier motoryzacyjnych 2026, a tu liczymy jedno: masę, którą wolno doczepić.

W skrócie

  • Najwyższy spotykany uciąg to 3500 kg, m.in. Land Cruiser oraz pickupy Ford Ranger i Toyota Hilux.
  • Rodzinne SUV-y z dieslem 4×4 mają 2300–2500 kg, kombi 2000–2200 kg.
  • O legalności decydują dwa limity naraz: rubryka O.1 w dowodzie i suma DMC auta oraz przyczepy.
  • Na samej kategorii B Škoda Kodiaq 2,0 TDI 4×4 pociągnie przyczepę o DMC najwyżej 1170 kg, mimo uciągu 2300 kg.

Jak czytać dane o uciągu w homologacji

Liczba z katalogu to maksimum dla najmocniejszej wersji, a nie dla modelu. Volkswagen Tiguan ma od 1600 kg (1,5 eTSI 130 KM) do 2300 kg (2,0 TDI 4Motion), więc różnica między wersjami sięga 700 kg przy tej samej karoserii.

Dane techniczne różnią się też między rynkami i bazami. Przy Volkswagenie Tayronie 2,0 TDI 4Motion czeski serwis Autohled podaje 2400 kg, a belgijski Autotijd 2500 kg. Wiążący jest dokument konkretnego egzemplarza, dlatego przed podpisaniem zamówienia poproście dealera o wartość dla wybranej wersji na piśmie.

Uciąg hamowany i niehamowany: co mówi dowód rejestracyjny

W dowodzie znajdziecie cztery rubryki, które razem wyznaczają limit zestawu. Przyczepa bez własnego hamulca to we wszystkich sprawdzonych tu modelach około 750 kg (Dacia Bigster Hybrid 155: 745 kg), więc o realnej przydatności decyduje rubryka O.1.

Rubryka Co oznacza
F.2 dopuszczalna masa całkowita auta
F.3 dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów
O.1 maksymalna masa przyczepy z hamulcem
O.2 maksymalna masa przyczepy bez hamulca

Jeśli F.3 jest niższa niż suma F.2 i O.1, pełny załadunek auta i pełny uciąg wykluczają się nawzajem. Zawsze obowiązuje niższa z tych granic.

Które nowe auta z dużym uciągiem kupicie jako SUV-a

Od 2000 kg zaczyna się w tej klasie dopiero diesel, a 2500 kg to górna granica rodzinnych SUV-ów. Ceny pochodzą z katalogu motonews.pl (listopad 2026) i dotyczą wersji podanej w tabeli, bez rabatów; potwierdźcie je u dealera. Dane o uciągu i DMC to zestawienie Autohled i Autotijd, a DMC może się zmienić zależnie od wyposażenia.

Model i wersja Uciąg z hamulcem DMC auta Cena katalogowa
Škoda Kodiaq 2,0 TDI 4×4 193 KM 2300 kg 2330 kg 214 100 zł
Volkswagen Tiguan 2,0 TDI 4Motion 193 KM 2300 kg 2330 kg 228 290 zł
Volkswagen Tayron 2,0 TDI 4Motion 193 KM 2400–2500 kg (źródła się różnią) brak danych 240 290 zł
Kia Sorento 2,2 CRDi AWD 193 KM 2500 kg 2600 kg 245 900 zł
Mercedes GLC 220 d 4MATIC 2500 kg 2550 kg 269 200 zł
BMW X3 20d xDrive 197 KM 2500 kg 2535 kg 273 500 zł
Toyota Land Cruiser 2,8 D-4D 3500 kg 3150 kg 408 900 zł

Tańsze SUV-y kończą niżej. Dacia Bigster z napędem 4×4 ma 1500 kg, a odmiana Hybrid 155 tylko 1000 kg, a pełną gamę opisujemy w tekście o cenach i wersjach Bigstera. Wybierając nowe auto 4×4 do 200 tys. zł, sprawdźcie, czy tylną oś napędza wał, czy osobny silnik elektryczny, bo od tego często zależy limit przyczepy.

Pickupy i pojazdy z ramą: kiedy naprawdę dostajecie 3500 kg

Rama i tylny most to konstrukcja, która pozwala na 3500 kg przyczepy z hamulcem, czyli maksimum tego, co da się zrobić z kategorią B+E. Taki wynik mają Ford Ranger (V6 oraz PHEV), Volkswagen Amarok 3,0 TDI V6 (280 440 zł) i nowa Toyota Hilux 2,8 D-4D z układem 48 V (od 208 977 zł w cenniku MY2026). Pełne zestawienie znajdziecie w przeglądzie nowych pickupów 2026.

Limit zależy także od skrzyni. Najlepszy przykład to debiutujący w Polsce w 2026 roku KGM Musso Grand: 2,2 diesel 4WD z automatem ma 3500 kg, a ten sam silnik z manualem 2600 kg (dane Autohled dla oferty czeskiej).

Kombi i vany dla holujących lżejsze przyczepy

Duże kombi z dieslem daje 2000–2200 kg, co wystarcza na większość przyczep kempingowych i lekkich lawet. Škoda Superb Combi 2,0 TDI 4×4 ma 2200 kg (od 199 000 zł), a z napędem na przód 2000 kg, czyli tyle samo, co Volkswagen Passat Variant 2,0 TDI 150 KM i Audi A6 Avant TDI quattro.

Wyższy wynik ma nowy Volkswagen Transporter: do 2800 kg przyczepy według danych publikowanych po jego premierze, choć wartość zależy od wersji. To więcej niż w wymienionych kombi, ale przy aucie dostawczym trzeba dokładnie policzyć F.3.

Hybrydy i elektryki: dlaczego uciąg bywa niższy

Wersja plug-in ma zwykle o 300–500 kg mniej niż diesel z tej samej rodziny, bo sama waży więcej i ma własne limity termiczne, co rozwijamy w tekście o holowaniu przyczepy hybrydą.

Model Diesel Napęd zelektryfikowany
Škoda Kodiaq 2300 kg (2,0 TDI 4×4) 1800 kg (PHEV)
Mercedes GLC 2500 kg (220 d) 2000 kg (300 e), 2400 kg (400 EQ)
BMW X3 / iX3 2500 kg (20d) 2000 kg (30e), 2000 kg (iX3 50 xDrive)
Toyota Hilux 3500 kg (2,8 D-4D) 1600 kg (wersja elektryczna, dane przed homologacją)

Elektryczny GLC z 2400 kg pokazuje, że akumulator nie przekreśla holowania, ale zasięg z przyczepą to osobny rachunek, opisany w poradniku o elektryku z hakiem. Przy hybrydach bazy danych potrafią się mocno rozjeżdżać: dla Kii Sorento 1,6 HEV Autohled podaje 2000 kg, a Autotijd 1200 kg, dla Hyundaia Santa Fe HEV odpowiednio 2000 i 1110 kg. Nie udało nam się tego rozstrzygnąć, więc w tych modelach liczy się wyłącznie karta techniczna wybranej wersji.

Hak fabryczny czy montowany później: ile to kosztuje

Hak fabryczny kosztuje więcej, ale adnotację w dowodzie ma zwykle od pierwszej rejestracji. W cenniku Škody Kodiaq (rok modelowy 2026) hak elektrycznie zwalniany z adapterem to 3800 zł, a przygotowanie pod hak jest w standardzie. Montaż w warsztacie w tańszym wariancie (hak stały, wiązka uniwersalna, robocizna, badanie w SKP) wychodzi orientacyjnie 850–1450 zł.

Pod przyczepę ponad 2 tony nie warto oszczędzać na wiązce, bo dedykowany moduł (500–1500 zł) włącza stabilizację zestawu w ESP. Homologację, wpis do dowodu i typy kuli omawiamy w poradniku o montażu haka holowniczego.

DMC zestawu a prawo jazdy B i B96: ile wolno doczepić

Kategoria B ogranicza zestaw z cięższą przyczepą do 3500 kg, kod 96 podnosi ten limit do 4250 kg, a pełny uciąg dużych aut wymaga zwykle B+E. Definicję kodu 96 podaje rozporządzenie w Dzienniku Ustaw (2025, poz. 1072). Przyczepa lekka do 750 kg DMC jest dozwolona na kategorii B zawsze.

Liczy się DMC z dowodów obu pojazdów, a nie to, ile zestaw waży na wadze. Poniżej nasze wyliczenie dla podanych wyżej wartości DMC (3500 lub 4250 kg minus F.2, nie więcej niż O.1):

Auto Max DMC przyczepy na B Na B z kodem 96 Z B+E
Dacia Bigster 4×4 1500 kg 1500 kg 1500 kg
Škoda Superb Combi 2,0 TDI 4×4 1180 kg 1930 kg 2200 kg
Škoda Kodiaq 2,0 TDI 4×4 1170 kg 1920 kg 2300 kg
Kia Sorento 2,2 CRDi AWD 900 kg 1650 kg 2500 kg
Toyota Land Cruiser 2,8 D-4D 750 kg (tylko przyczepa lekka) 1100 kg 3500 kg

Wniosek jest nieoczywisty: im cięższe auto, tym mniej zostaje na samej kategorii B. Tani Bigster wykorzystuje swój limit w całości, a Land Cruiser bez B+E ciągnie mniej niż kombi. Szczegóły wymagań znajdziecie w tekście o limicie 3,5 tony i kodzie 96.

Ile uciągu potrzeba pod lawetę z autem na tor

  1. Sprawdźcie masę lawety. Temared Carkeeper 5820/3 waży według ogłoszenia sprzedaży 939 kg.
  2. Dodajcie auto, narzędzia i koła. Przy Kodiaqu (2300 kg) i lawecie 939 kg na ładunek zostaje 1361 kg.
  3. Dobierzcie wpis DMC przyczepy. Część przyczep oferuje się w kilku wariantach, np. Temared Builder 3 w wersji 2700 albo 3500 kg, a DMC przyczepy musi pasować do O.1 auta i do waszej kategorii prawa jazdy.

Dla auta torowego o masie około 1300 kg SUV z limitem 2300 kg pracuje więc niemal na granicy. Przy cięższym aucie lub większym zapasie sensowny jest pickup albo Land Cruiser, w obu przypadkach z kategorią B+E.

FAQ

Które nowe auto osobowe ma największy uciąg w 2026 roku?

Maksimum spotykane w autach na kategorię B i B+E to 3500 kg z hamulcem. Taki limit mają m.in. Toyota Land Cruiser 2,8 D-4D oraz pickupy: Ford Ranger, Volkswagen Amarok 3,0 TDI i Toyota Hilux 2,8 D-4D. Wśród SUV-ów średniej wielkości górna granica to zwykle około 2500 kg (Kia Sorento 2,2 CRDi, Mercedes GLC 220 d, BMW X3 20d).

Czy z kategorią B mogę ciągnąć przyczepę o DMC 2000 kg?

Tylko za autem o DMC do 1500 kg, bo suma nie może przekroczyć 3500 kg, a takie auto rzadko ma odpowiedni uciąg. W praktyce przy przyczepie 2000 kg potrzebna jest kategoria B+E. Kod 96 pomoże wyłącznie wtedy, gdy DMC auta nie przekracza 2250 kg, co daje zestaw do 4250 kg.

Czym różni się O.1 od O.2 w dowodzie rejestracyjnym?

O.1 to maksymalna masa przyczepy z hamulcem, a O.2 przyczepy bez hamulca, zwykle około 750 kg. Obie wartości zależą od wersji auta, więc trzeba je czytać w dowodzie albo karcie technicznej, a nie w folderze modelu. Samo B+E tych limitów nie znosi.

Czy hybryda plug-in nadaje się do holowania przyczepy kempingowej?

Tak, jeśli przyczepa mieści się w jej limicie. Škoda Kodiaq PHEV ma 1800 kg, a Mercedes GLC 300 e i BMW X3 30e po 2000 kg, czyli o 500 kg mniej niż ich diesle. Trzeba też liczyć się z tym, że zapas prądu skończy się szybko, a potem auto jedzie jak cięższa hybryda.

Z jaką prędkością wolno jechać z przyczepą?

Samochód osobowy z przyczepą może jechać poza obszarem zabudowanym najwyżej 70 km/h, a na autostradzie 80 km/h. Limit nie zależy od mocy samochodu.

Co dalej

Zanim wybierzecie wersję, policzcie swój zestaw: DMC przyczepy, F.2 i F.3 auta oraz kategorię prawa jazdy, a dopiero potem porównujcie ceny. Kolejne debiuty, w których warto sprawdzić tę rubrykę, znajdziecie w kalendarzu premier motoryzacyjnych 2026.

O Damian Wójcik 118 artykułów
Redaktor motoryzacyjny specjalizujący się w motocyklach i technice. Testuje sprzęt, tłumaczy nowinki techniczne i pisze poradniki dla fanów dwóch i czterech kółek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz