Off road to hobby, które w dzisiejszych czasach bardzo szybko przybiera na popularności. Wielu ludzi kojarzy ten motorsport tylko z samochodami 4x4, co jest dużym błędem. Jednak off road nie ogranicza się tylko do wypraw terenowych 4x4 czy turystyki off roadowej. Ten sport można uprawiać w wersji czterokołowej, czyli samochodami,  jak również na dwóch kołach, czyli na motocyklach terenowych. Enduro, to najogólniej rzecz biorąc jazda specjalnym motocyklem terenowym po bezdrożach czy w różnym terenie. to niewątpliwie hobby to wytrwałych, doświadczonych i sprawnych kierowców.

enduro - off road na dwóch kółkach

Czy enduro ma coś wspólnego z off roadem?

Oczywiście!  Off road nie ma sztywnej definicji, że można jeździć tylko samochodami z napędem na cztery koła i reduktorem. Główną zasadą jest jazda poza asfaltowymi drogami, przebywanie na łonie natury, ale przede wszystkim najważniejsze jest czerpanie z tego przyjemności! W jeździe w terenie na motocyklu z grubsza chodzi o to samo – naszym głównym placem zabaw są bezdroża, lasy i wszelkie inne przeszkody poza utwardzonymi drogami. Jednak pomiędzy off roadem na czterech a na dwóch kołach są pewne różnice, szczególnie w stylu terenu jaki pokonujemy na motocyklu enduro, wynikające w głównej mierze z budowy naszej maszyny. Bardzo często miłośników terenowej jazdy motocyklem można spotkać na starych żwirowniach czy na przykład na hałdach pokopalnianych. Dlaczego? Z reguły znajdziemy tam strome podjazdy, które doświadczeni i potrafiący świetnie jeździć motocykliści uwielbiają, ale również różnego typu przeszkody do przeskakiwania, czego nie jesteśmy w stanie zrobić samochodem. I tu już pojawiają się nam pierwsze różnice w stylach jazdy. Enduro między innymi polega na wdrapywaniu się na długie prawie pionowe podjazdy. Motocykl w tym aspekcie ma ogromną przewagę – jest dużo bardziej zrywny, ale przede wszystkim o niebo lżejszy. Samochód natomiast ma przewagę nad enduro na terenach błotnistych. Napęd na cztery koła, szerokie opony dają ogromną przewagę w błocie nad motocyklem z napędem tylko na tylne koło.

Enduro- off road na motorze

Enduro to sport podwyższonego ryzyka dlatego ochraniacze są obowiązkowe!

Skoro już sobie wyjaśniliśmy na czym w skrócie polega jazda na motocyklu w terenie, to łatwo możemy wywnioskować, że jest to naprawdę niebezpieczny sport dla odważnych – chociażby turlanie się z kilkudziesięciometrowego zbocza nie należy do przyjemności. Dodatkowo w przypadku motocykla nie ma żadnej klatki czy karoserii, która by nas ewentualnie ochroniła, tak jak w przypadku samochodu. Dlatego obowiązkowo należy zadbać o ochronę ciała zakładając ochraniacze!   Kask jest to podstawa, bez której nawet nie wsiadamy na motocykl nawet po przysłowiowe bułki do sklepu. Kolejną częścią ciała, o którą bezwzględnie trzeba zadbać to kręgosłup. Nie jednokrotnie nawet zeskakując z motocykla w awaryjnej sytuacji możemy niebezpiecznie upaść na plecy i nabawić się naprawdę poważnej kontuzji. Tak więc zbroja, która jest odpowiedzialna za ochronę naszego kręgosłupa jest niezbędna. Bardziej rozbudowane wersje ochronią również nasze ramiona. Kompletując nasze ochraniacze warto zadbać o ochraniacze kolan i specjalne buty. Wiemy, że brzmi to groźnie, ale jeżdżąc z głową i na początku nie przeceniając naszych możliwości spokojnie możecie czerpać dużo radości jaką daje jazda enduro. Wiadomo, upadki w przypadku sportu ekstremalnego są nieuniknione dlatego warto zadbać o dobre ochraniacze. Dodatkowo dobrze jest dbać o naszą formę fizyczną co pomoże zminimalizować możliwość wystąpienia kontuzji podczas upadków.

Off road na motocyklu enduro

Enduro to nie tylko upalanie w terenie

Jeśli myślicie, że przedstawiony przez nas motorsport jest zbyt ryzykowny, ale dalej chcecie łączyć waszą zajawkę z jednośladami terenowymi to turystyka enduro jest właśnie dla was! Turystykę off roadową można także uprawiać na motocyklu. Jest to świetna alternatywa dla osób, które kochają motocykle terenowe, ale chcą zwiedzić trochę świata w niekonwencjonalny sposób. Taki motocykl pozwoli nam zdobywać górskie szczyty, odkrywać nowe dla nas tereny na świecie. Oczywiście podróżowanie na motocyklu jest trudniejsze od wypraw samochodami 4x4 chociażby ze względu na ilości rzeczy, które możemy spakować ze sobą. Pakując się na taką wyprawę powinniśmy pamiętać o minimalizmie. Jak widać enduro tak jak off road terenówkami ma swoje odmiany i każdy znajdzie coś dla siebie oraz będzie czerpał z tego sporo przyjemności i radości!

motocykl terenowy enduro