Yamaha na EICMA 2026: skuter RW700 z silnikiem Ténéré i koncept Ténéré 4

Yamaha RW700

Yamaha otwiera sezon targowy w Mediolanie z rozmachem, jakiego marka dawno nie pokazywała. W przeddzień otwarcia EICMA 2026 japoński producent zaprezentował zupełnie nową rodzinę skuterów przygodowych RW z topowym Yamaha RW700 napędzanym silnikiem CP2 znanym z Ténéré 700, a obok niej koncepcyjną Ténéré 4 z myślą o posiadaczach prawa jazdy A2 i dwa elektryczne skutery miejskie. Cen ani terminów sprzedaży większości nowości na razie nie podano.

Pokaz odbył się w poniedziałek 2 listopada wieczorem, dzień przed rozpoczęciem dni prasowych na terenach targowych Fiera Milano Rho. Według portugalskiego magazynu Motojornal Yamaha pokazała tego dnia łącznie siedem nowych modeli na sezon 2027. Najwięcej uwagi przyciągnęły dwie premiery: skuter, który ma rzucić wyzwanie Hondzie X-ADV, oraz mniejsza Ténéré, o którą europejscy motocykliści dopominali się od lat.

Kontekst: Yamaha szuka nowych klientów między skuterem a motocyklem

Segment skuterów przygodowych przez prawie dekadę był w praktyce zabawką jednej marki. Honda X-ADV, pokazana po raz pierwszy w 2016 roku, stworzyła niszę dla kierowców, którzy chcą wygody automatu i schowka pod siedzeniem, ale nie rezygnują z wyglądu i części możliwości motocykla adventure. Yamaha miała w ofercie TMAX, czyli sportowy maxiskuter nastawiony na asfalt, oraz XMAX i NMAX dla kierowców miejskich. Bezpośredniej odpowiedzi na X-ADV nie było.

Jednocześnie Yamaha od kilku sezonów rozwija automatyczną skrzynię Y-AMT (Yamaha Automated Manual Transmission), którą najpierw wprowadziła w modelu MT-09, a potem w innych motocyklach z rodziny CP2 i CP3. Mediolańska premiera łączy oba wątki: sprawdzony silnik, zautomatyzowaną skrzynię i nadwozie skutera zaprojektowane z myślą o szutrze. Nazwa nowej rodziny, jak tłumaczy Motojornal, pochodzi od angielskiego hasła „Real World”, czyli codziennego użytkowania w realnych warunkach.

Drugi wątek to rodzina Ténéré. Ténéré 700 zadebiutowała jako prototyp na EICMA w 2016 roku, a do europejskich salonów trafiła dopiero w 2019 roku. Od tego czasu stała się jednym z najpopularniejszych motocykli turystyczno-terenowych w średniej klasie. Brakowało jednak lżejszego, tańszego modelu, który mógłby trafić do młodszych kierowców z kategorią A2. Właśnie tę lukę ma zamknąć Ténéré 4.

Yamaha RW700 i RW700 Explore: kluczowe fakty

Topowy model rodziny RW korzysta z rzędowego dwucylindrowca CP2 o pojemności 689 cm³, tej samej jednostki, która napędza Ténéré 700 i MT-07. Według danych z europejskiego katalogu Yamahy, na które powołuje się francuski serwis L’Automobiliste, silnik rozwija 51 kW, czyli około 69 KM. Ten sam serwis podaje, że producent przewiduje również wersję ograniczoną do 35 kW dla posiadaczy prawa jazdy A2, co potwierdza też japoński portal Webike.

Najważniejszą różnicą względem klasycznych maxiskuterów jest przeniesienie napędu. RW700 nie ma wariatora. Moc trafia na tylne koło przez sześciobiegową skrzynię Y-AMT i łańcuch, tak jak w motocyklu. Kierowca może zostawić zmianę biegów elektronice albo przełączać przełożenia łopatkami na kierownicy, bez dźwigni sprzęgła i bez nożnej zmiany biegów. Yamaha przedstawia to jako pierwsze zastosowanie Y-AMT w skuterze przygodowym.

Elektronika i tryby jazdy

Pakiet elektroniki opiera się na sześcioosiowej jednostce inercyjnej IMU, która zasila układy kontroli trakcji (TCS), kontroli uślizgu (SCS) i hamowania (BCS). System Yamaha Ride Control oferuje trzy tryby szosowe (Street, Sport, Eco) oraz dwa tryby szutrowe: Explore i Explore+. Według opisu producenta w trybach terenowych skrzynia Y-AMT pracuje inaczej, uwzględniając pracę manetką gazu i kontrolowany poślizg tylnego koła, tak by kierowca łatwiej utrzymywał przyczepność na luźnej nawierzchni. Tylny ABS można wyłączyć.

Na pokładzie znalazł się 5-calowy kolorowy wyświetlacz TFT z łącznością przez aplikację MyRide i nawigacją Garmin StreetCross, tempomat, regulowany ogranicznik prędkości YVSL, gniazdo USB-C oraz system bezkluczykowy. Pod siedzeniem, zależnie od rozmiaru, zmieści się kask integralny.

Podwozie projektowane z myślą o szutrze

Tu RW700 najmocniej odchodzi od skuterowego schematu. Z przodu pracuje odwrócony widelec o średnicy 41 mm i skoku 160 mm. Koła są szprychowe, w rozmiarze 17 cali z przodu i 15 cali z tyłu, obute w bezdętkowe opony Pirelli Scorpion Rally STR. Prześwit wynosi 170 mm, a wysokość siedzenia 810 mm. Przednie hamulce to dwie tarcze 298 mm z radialnymi zaciskami czterotłoczkowymi, z tyłu pracuje tarcza tej samej średnicy z zaciskiem jednotłoczkowym.

Ciekawym rozwiązaniem jest układ podestów. RW700 nie ma klasycznej płaskiej podłogi. Zamiast niej producent zastosował składane podesty do jazdy na co dzień oraz dodatkowe podnóżki do jazdy na stojąco w terenie, regulowane w czterech kierunkach: do przodu, do tyłu, w górę i w dół.

Parametr Yamaha RW700
Silnik CP2, rzędowy, 2 cylindry, 689 cm³
Moc 51 kW (ok. 69 KM); zapowiedziana wersja A2 35 kW
Skrzynia Y-AMT, 6 biegów, napęd łańcuchem
Tryby jazdy Street, Sport, Eco, Explore, Explore+
Zawieszenie przednie Widelec USD 41 mm, skok 160 mm
Koła Szprychowe, 17/15 cali, Pirelli Scorpion Rally STR
Hamulce przód 2 × 298 mm, zaciski radialne 4-tłoczkowe
Wysokość siedzenia 810 mm
Prześwit 170 mm
Masa gotowa do jazdy 221 kg
Zbiornik paliwa 14 l
Cena i termin Nie ogłoszono

Wersja RW700 Explore ma ten sam układ napędowy, ale dodaje wyposażenie turystyczne: podgrzewane manetki i siedzenie kierowcy, centralną stopkę, podświetlane przełączniki, regulację napięcia wstępnego i tłumienia odbicia w przednim zawieszeniu oraz ekskluzywne wersje kolorystyczne. To wariant skierowany do osób, które planują dłuższe wyjazdy, także z bagażem.

RW350: nowy silnik i nietypowa konstrukcja

Najmniejszy członek rodziny wcale nie jest prostą zmniejszoną kopią. RW350 dostał zupełnie nowy jednocylindrowy silnik o pojemności 330 cm³ z czterema zaworami i rozrządem OHC, połączony z przekładnią bezstopniową CVT. Według Motojornal Yamaha nazywa ten układ Yamaha Dynamic Ride: silnik jest zamocowany sztywno do ramy, a wahliwie wokół osi wału korbowego porusza się tylko zespół przekładni CVT. W klasycznym skuterze cały blok silnika z przekładnią pracuje jako wahacz, co zwiększa masę nieresorowaną.

RW350 jako pierwszy w swoim segmencie u Yamahy otrzymał elektroniczną przepustnicę YCC-T. Podwozie jest skromniejsze niż w RW700: przednie koło 16 cali, tylne 14 cali, opony Dunlop D615, widelec o średnicy 37 mm i skoku 140 mm oraz dwa tylne amortyzatory o skoku 105 mm. Producent nie ujawnił jeszcze mocy, ceny ani terminu wprowadzenia na rynek.

Ténéré 4 Concept: Ténéré dla kategorii A2

Druga główna premiera to prototyp, ale bardzo dojrzały wizualnie. Ténéré 4 Concept ma sylwetkę zbliżoną do Ténéré 700 i stylizację nawiązującą do motocykli rajdów terenowych. Napędza ją nowo opracowany silnik jednocylindrowy, a motocykl ma być dostępny dla kierowców z prawem jazdy A2. Yamaha zaprojektowała dla niego nową, lekką ramę.

Oficjalnych danych technicznych jest niewiele. Japoński portal Webike zwraca uwagę, że producent nie ujawnił pojemności, mocy, momentu obrotowego, pojemności zbiornika ani rodzaju skrzyni. Część mediów, w tym portugalski Motojornal, podaje pojemność 450 cm³, ale do czasu oficjalnej specyfikacji warto traktować tę liczbę ostrożnie. Potwierdzone elementy to zawieszenie KYB, szprychowe koła 21 cali z przodu i 18 cali z tyłu, opony Michelin Anakee Wild oraz tytanowy układ wydechowy Akrapovič.

Yamaha nie podała, kiedy koncept trafi do produkcji ani kiedy pojawi się w salonach. Motojornal przypomina, że droga Ténéré 700 od prototypu do sprzedaży w Europie trwała około trzech lat. Nie ma jednak gwarancji, że tym razem harmonogram będzie podobny.

NMAX E i Xenter E: elektryczne odpowiedniki „stodwudziestek piątek”

Mniej spektakularną, ale z perspektywy miejskich kierowców ważną nowością są dwa skutery elektryczne zaliczane do klasy odpowiadającej 125 cm³. Według Motojornal NMAX E przenosi stylistykę rodziny MAX do segmentu bezemisyjnego, a Xenter E oznacza powrót Yamahy do segmentu skuterów z dużymi kołami.

Parametr NMAX E Xenter E
Moc maksymalna 7,5 kW 7,5 kW
Moment obrotowy 33,3 Nm 33,3 Nm
Bateria Litowo-jonowa, 3,5 kWh Litowo-jonowa, 3,5 kWh
Zasięg (WMTC) 104 km 108 km
Ładowarka pokładowa 800 W, złącze Type 2 800 W, złącze Type 2
Ładowanie 0–100% ok. 5,5 h ok. 5,5 h
Koła Nie podano 16 cali, płaska podłoga

Napęd stanowi kompaktowa jednostka eAxle z przeniesieniem napędu paskiem. Według producenta moment obrotowy jest trzykrotnie wyższy niż w benzynowej wersji NMAX. Bateria umieszczona centralnie w ramie obniża środek ciężkości. Oba modele mają trzy tryby jazdy (Sport, Touring, Eco), kontrolę trakcji, funkcję jazdy wstecz ułatwiającą parkowanie, 5-calowy wyświetlacz TFT z nawigacją przez aplikację Yamaha Motor On, kluczyk zbliżeniowy oraz schowek mieszczący kask integralny. Ładować je można z publicznych stacji AC lub, przez dedykowany przewód, z domowego gniazdka. Wejście na rynek europejski zaplanowano na wiosnę 2027 roku.

Co to znaczy dla rynku i dla polskich kierowców

Dla polskiego rynku ta premiera jest ciekawa z kilku powodów. Po pierwsze, Honda X-ADV po raz pierwszy dostaje konkurenta od dużej japońskiej marki z podobną filozofią: silnik dwucylindrowy, zautomatyzowana skrzynia, koła szprychowe i realne ambicje terenowe. Włoski serwis GPOne opisuje RW700 jako „odpowiedź na Hondę X-ADV z własną osobowością”, a filipiński MotoPinas pisze wprost o rzuceniu rękawicy modelowi 750. Konkurencja zwykle oznacza presję na ceny i wyposażenie, choć na razie Yamaha nie ujawniła cennika.

Po drugie, zapowiedziana wersja RW700 o mocy 35 kW oraz cała koncepcja Ténéré 4 celują w kierowców z kategorią A2. W Polsce to duża grupa: młodsi motocykliści, którzy przez pierwsze dwa lata nie mogą jeździć motocyklami o mocy powyżej 35 kW. Jeśli zastanawiacie się, czy wybrać skuter, czy motocykl w tej kategorii, porównanie kosztów i przepisów znajdziecie w naszym tekście skuter 125 czy motocykl A2 do miasta. Wysokość siedzenia 810 mm w RW700 jest przy tym umiarkowana jak na pojazd o prześwicie 170 mm, co może mieć znaczenie dla niższych kierowców.

Po trzecie, NMAX E i Xenter E mieszczą się mocą poniżej 11 kW, czyli w limicie kategorii A1. W Polsce takimi pojazdami mogą też jeździć osoby z prawem jazdy kategorii B posiadanym od co najmniej trzech lat. Zasięg ponad 100 km według cyklu WMTC i ładowanie ze zwykłego gniazdka czynią z nich realną alternatywę dla benzynowych 125-tek w mieście. Szerzej o elektrycznych premierach zapowiadanych na przyszły rok piszemy w zestawieniu premiery motocykli elektrycznych 2027.

Opinie i reakcje

Olivier Prévost, prezes i dyrektor generalny Yamaha Motor Europe, mówił podczas prezentacji, cytowany przez Motojornal, że Ténéré 4 powstała w odpowiedzi na prośby wielu europejskich motocyklistów o lżejszą, łatwiejszą w prowadzeniu i bardziej przystępną Ténéré, która zachowa możliwości terenowe. Podkreślił, że nie jest to „fałszywa” Ténéré, tylko motocykl z tym samym DNA i duchem przygody, który uczynił Ténéré 700 tak popularną. Motojornal dodaje, że według producenta to tylko pierwsze rozszerzenie rodziny Ténéré i kolejne modele są w drodze.

Nie wszyscy komentatorzy przyjęli ten kierunek bez zastrzeżeń. Włoski Motorbox zatytułował swoją relację wymownie: Yamaha pokazuje Ténéré 4, „nawet jeśli marzyłeś o 900”. Również Motojornal przyznaje, że wielu fanów liczyło w Mediolanie raczej na większą Ténéré 900.

Francuskie media zwracają uwagę przede wszystkim na brak informacji o cenie. L’Automobiliste pisze, że dla nabywców kluczowe będą teraz cena katalogowa, harmonogram dostaw i sposób dystrybucji, których producent jeszcze nie ustalił publicznie. To samo dotyczy polskiego rynku: polskie ceny nowych modeli nie są jeszcze znane.

EICMA 2026: co dalej i kiedy zobaczyć nowości

Yamaha była jedną z marek, które zdecydowały się na premiery jeszcze przed otwarciem hal. Od wtorku targi otwierają się dla dziennikarzy, a dla publiczności EICMA 2026 będzie dostępna od 5 do 8 listopada na terenach Fiera Milano Rho. W tym samym czasie swoje nowości na sezon 2027 pokazują inni producenci, między innymi Honda z odświeżoną rodziną Africa Twin i Harley-Davidson z debiutującym lekkim modelem Sprint 440. Pełne tło przedtargowych zapowiedzi zebraliśmy w artykule premiery motocykli 2027: nowe modele przed EICMA.

Najważniejsze otwarte pytania dotyczące nowości Yamahy:

  • Ceny RW700 i RW700 Explore. Producent nie ogłosił cennika ani daty rozpoczęcia dostaw; to one zdecydują, czy model realnie zagrozi Hondzie X-ADV.
  • Specyfikacja RW350. Brakuje danych o mocy, masie i cenie mniejszego skutera.
  • Produkcyjna Ténéré 4. Pojemność silnika, moc, masa i termin wejścia do produkcji pozostają nieoficjalne.
  • Elektryczne skutery. NMAX E i Xenter E mają trafić do Europy wiosną 2027 roku; ceny nie są jeszcze znane.

Wiele wskazuje na to, że pierwsze konkretne cenniki pojawią się na początku przyszłego roku, gdy importerzy zaczną przygotowywać sezon. Do tego czasu RW700 pozostaje najciekawszą, ale też najbardziej tajemniczą premierą Yamahy w tym roku.

FAQ

Jaki silnik ma Yamaha RW700?

RW700 korzysta z rzędowego dwucylindrowego silnika CP2 o pojemności 689 cm³, znanego z Ténéré 700 i MT-07. Według danych z katalogu Yamahy rozwija 51 kW (około 69 KM). Napęd trafia na tylne koło przez sześciobiegową zautomatyzowaną skrzynię Y-AMT i łańcuch, a nie przez wariator.

Czy Yamahą RW700 można jeździć z prawem jazdy A2?

Producent zapowiedział wersję ograniczoną do 35 kW, która mieści się w limicie mocy kategorii A2. Szczegóły homologacji i dostępności tej wersji w Polsce nie zostały jeszcze ogłoszone.

Ile kosztuje Yamaha RW700 i kiedy wejdzie do sprzedaży?

Yamaha nie podała ani ceny, ani terminu rozpoczęcia sprzedaży RW700 i RW700 Explore. Nie są też znane polskie ceny.

Czym jest Yamaha Ténéré 4 Concept?

To prototyp lekkiego motocykla adventure z nowym silnikiem jednocylindrowym i nową ramą, przeznaczonego dla kierowców z kategorią A2. Ma zawieszenie KYB, koła 21/18 cali i wydech Akrapovič. Yamaha nie ujawniła oficjalnie pojemności ani terminu produkcji.

Jaki zasięg mają elektryczne skutery Yamaha NMAX E i Xenter E?

Oba mają baterię 3,5 kWh. Zasięg w cyklu WMTC wynosi 104 km dla NMAX E i 108 km dla Xenter E. Pełne ładowanie trwa około 5,5 godziny, a sprzedaż w Europie ma ruszyć wiosną 2027 roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz