Superb czy Passat to wybór między dwoma ustawieniami tego samego auta: oba kombi stoją na płycie MQB Evo, mają rozstaw osi 2841 mm i schodzą z jednej linii w Bratysławie. Skoda jest wyraźnie tańsza z dieslem i miększa na zniszczonym asfalcie, a Volkswagen prowadzi się precyzyjniej i oferuje mocniejszą hybrydę plug-in. Ten tekst nie jest naszym pomiarem: zestawia dane producentów, polskie ceny z 4 listopada 2026 i opublikowane testy, a metodę opisujemy w przeglądzie testów samochodów 2026.
W skrócie
- Bagażnik: remis, po 690 l i 1920 l po złożeniu kanapy, a w hybrydach plug-in po 510 l.
- Cena z dieslem 150 KM: Superb startuje od 182 000 zł, Passat od 211 290 zł (ceny katalogowe, różne poziomy wyposażenia).
- Komfort: Superb ma miększe nastawy, Passat daje więcej kontaktu z drogą.
- Trasa: przy dużych przebiegach poza domem rozsądniejszy jest TDI, bo plug-in jedzie na prądzie tylko przez część dystansu.
Czym różnią się Superb i Passat, skoro mają wspólną bazę?
Różnice są w nastawach, kabinie, gamie silników i cenniku, bo wymiary dzieli zaledwie 15 mm. Passat dziewiątej generacji powstał równolegle z Superbem i pod kierownictwem Skody, a w Europie sprzedawany jest wyłącznie jako kombi. Superb jest dostępny także jako liftback.
| Parametr | Skoda Superb Combi | VW Passat Variant |
|---|---|---|
| Długość | 4902 mm | 4917 mm |
| Szerokość bez lusterek | 1849 mm | 1849 mm |
| Wysokość | 1482 mm | 1497 mm |
| Rozstaw osi | 2841 mm | 2841 mm |
| Bagażnik / po złożeniu kanapy | 690 / 1920 l | 690 / 1920 l |
| Bagażnik w hybrydzie plug-in | 510 l | 510 l |
| Diesle 2.0 TDI | 150 KM, 193 KM 4×4 | 122 KM, 150 KM, 193 KM 4Motion |
| Hybrydy plug-in | 204 KM | 204 KM, 272 KM |
Kto rozważa zamiast nowego auta poprzednią generację, znajdzie koszty i usterki w tekście o Skodzie Superb III po 8 latach.
Który ma więcej miejsca z tyłu i w bagażniku?
W litrach jest remis, w odczuciu pasażerów lekką przewagę ma Superb. Porównanie hiszpańskiego Carwow z sierpnia 2025 wskazuje szeroko otwierane tylne drzwi Skody i większe poczucie swobody nad głową, a w Passacie chwali miejsce na nogi. Oba auta mają ten sam słaby punkt: środkowe miejsce z wysokim tunelem.
Na tle reszty segmentu to rekordziści, co pokazuje nasze zestawienie nowych kombi 2026. Różnice w bagażniku dotyczą detali: Superb ma zmienną podłogę, która po złożeniu oparć daje równą powierzchnię, oraz parasole w drzwiach. Roletę otwieraną elektrycznie można mieć w obu modelach, zależnie od wersji.
Który diesel TDI lepiej sprawdza się na trasie?
Pod względem danych katalogowych to ten sam silnik: oba 2.0 TDI 150 KM deklarują 4,9–5,2 l/100 km w Superbie i 4,9–5,1 l/100 km w Passacie. Wersje 193 KM z napędem na cztery koła mają 5,7–6,0 l/100 km oraz 5,7–5,8 l/100 km, a różnice wynikają głównie z wyposażenia. Mocniejsza odmiana daje 400 Nm dostępne już od 1750 obr./min.
Opinie o kulturze pracy nie są jednoznaczne. Carwow pisze, że TDI w Passacie jest oszczędny na długich trasach, ale słyszalny przy niskich prędkościach, a niemiecki Autonotizen opisuje diesla w Superbie jako ledwie słyszalnego. To oceny różnych redakcji i różnych aut, więc nie można z nich wyprowadzić przewagi żadnego modelu.
Na autostradzie liczy się też zasięg. Passat z dieslem ma zbiornik 66 l, więc przy założonym przez nas spalaniu 6 l/100 km przejedzie około 1100 km bez tankowania (to nasz rachunek, nie pomiar). Pełne porównanie napędów przy mniejszym przebiegu znajduje się w rachunku dla 20 tys. km rocznie.
Czy wersje plug-in mają sens przy dużych przebiegach?
Mają sens tylko wtedy, gdy większość dystansu mieści się w codziennych dojazdach, a auto ma gdzie się ładować co noc. Oba modele mają akumulator 25,7 kWh brutto (19,7 kWh netto według danych Passata), ładowanie AC do 11 kW i DC do 50 kW oraz zasięg elektryczny WLTP około 130 km (128 km w Skodzie i 133 km w Volkswagenie według Carwow).
Zimą wypada to znacznie gorzej. W teście Passata eHybrid na Android.com.pl przy 4°C podano realny zasięg około 68–80 km, a szybka ładowarka przyjęła tam nieco ponad 20 kW zamiast deklarowanych 50 kW. Na trasie 600 km prąd pokryje więc od około 12% (70 km zimą) do 22% dystansu (130 km przy katalogowym zasięgu).
Koszt praktyczny to 180 l mniej bagażnika i, w Passacie, zbiornik 40 l zamiast 66 l. Mechanizm opłacalności opisujemy szerzej w porównaniu hybrydy plug-in i zwykłej hybrydy. Passat ma też wariant 272 KM, którego w polskim cenniku Superba nie ma.
Które zawieszenie adaptacyjne daje większy komfort na autostradzie?
Konstrukcyjnie są równorzędne, a różnicę robi strojenie. Skoda nazywa układ DCC Plus, Volkswagen DCC Pro: każdy amortyzator ma dwa zawory, osobne dla odbicia i ugięcia, co poszerza rozpiętość między trybami i ogranicza kołysanie nadwozia po nierównościach.
Carwow ocenia Superba jako nieco miększego na połamanym asfalcie, kosztem odrobiny precyzji w szybkich łukach. Passat R-Line ma bardziej bezpośredni układ kierowniczy i twardsze nastawy, lecz na szybkich drogach jedzie bardzo stabilnie. W testowanym przez Android.com.pl Passacie DCC Pro kosztowało 5950 zł (cena z maja 2025).
Który ma cichszą kabinę i lepsze fotele?
Nie znaleźliśmy aktualnego testu z pomiarem hałasu obu aut w tych samych warunkach, więc rozstrzygnięcia w decybelach tu nie podamy. Carwow zaznacza, że w Passacie izolacja od szumu opon na szorstkim asfalcie mogłaby być lepsza. Passat ma w opcji przyciemniane szyby z dodatkowym wytłumieniem wnętrza (3230 zł w testowanym aucie, maj 2025), a według Carwow oba ustępują tu autom premium, które zestawiamy w porównaniu kombi klasy premium.
Fotele to mocna strona obu modeli. Volkswagen oferuje w opcji ergoActive z masażem, a Skoda fotele Ergo; na rynku niemieckim masaż z trzema poduszkami jest seryjny od wersji Selection, a Laurin & Klement ma ich dziesięć. Zakres w polskich wersjach warto sprawdzić w konfiguratorze.
Który ma lepsze wyposażenie, multimedia i asystentów?
Passat ma większe ekrany, Superb wygodniejszą obsługę fizyczną. Volkswagen daje ekran środkowy 12,9 lub 15 cala i stały pasek klimatyzacji, a Skoda 10 lub 13 cali oraz pokrętła Smart Dials z wbudowanymi wyświetlaczami. Carwow przyznaje Passatowi nieco staranniejsze detale wykończenia, a Superbowi lepsze schowki i bardziej praktyczne rozwiązania.
W asystentach decyduje konfiguracja, nie marka: w Passacie pakiet IQ.Drive kosztował w testowanym egzemplarzu 2510 zł. Na długich trasach warto szukać adaptacyjnego tempomatu z utrzymaniem pasa i matrycowych reflektorów, bo to one realnie zmniejszają zmęczenie po zmroku.
Ile kosztują i jak trzymają wartość?
W porównywalnych wersjach z dieslem Superb jest tańszy, ale przy plug-inie wejściowy Passat po rabacie go wyprzedza. Poniższe ceny pochodzą z katalogu Motonews i należy je potwierdzić u dealera, bo promocje szybko się zmieniają, a poziomy wyposażenia nie są sobie równe.
| Wersja | Cena katalogowa | Cena po rabacie |
|---|---|---|
| Superb 2.0 TDI 150 KM Essence | 182 000 zł | 170 000 zł |
| Passat 2.0 TDI 150 KM Business | 211 290 zł | 190 290 zł |
| Superb 2.0 TDI 193 KM 4×4 Essence | 199 000 zł | 187 000 zł |
| Passat 2.0 TDI 193 KM 4Motion Business | 236 390 zł | 215 390 zł |
| Superb iV 204 KM Selection | 211 350 zł | 197 350 zł |
| Passat eHybrid 204 KM Trend | 198 290 zł | 177 290 zł |
| Superb 2.0 TDI 150 KM L&K | 230 950 zł | 212 950 zł |
| Passat 2.0 TDI 150 KM R-Line | 237 190 zł | 216 190 zł |
Rabaty są częścią ceny: w tych wierszach Volkswagen schodzi o 21 000 zł, a Skoda o 12 000–18 000 zł. Rzetelnych danych o utracie wartości tej generacji jeszcze nie ma, więc procentów nie podajemy. Punktem odniesienia dla rynku wtórnego będzie raczej cena po rabacie niż katalogowa.
Superb czy Passat: werdykt dla różnych profili kierowcy
- Handlowiec z przebiegiem 40 tys. km rocznie: Superb 2.0 TDI 150 KM, bo przy tym samym silniku i bagażniku różnica w cenie zostaje w kieszeni.
- Rodzina na wakacyjne trasy: Superb z DCC Plus, ze względu na miększe nastawy i wygodniejsze wsiadanie z tyłu.
- Kierowca ceniący prowadzenie: Passat, najlepiej z DCC Pro, jeśli liczy się kontakt z drogą.
- Dojazdy z ładowarką w garażu: Passat eHybrid 204 KM Trend przy obecnym rabacie, po sprawdzeniu wyposażenia, albo Superb iV, jeśli wyższa wersja wyjdzie podobnie.
Najczęstszy błąd to porównywanie samych cen katalogowych, bo rabaty i poziomy wyposażenia potrafią odwrócić wynik. Drugi to wybór plug-ina do jazdy głównie po autostradzie bez ładowania po drodze. Przed decyzją warto wybrać oba auta na jazdę próbną tą samą trasą, na felgach, które będą w zamówieniu, a kryteria takiej oceny zbiera nasz przewodnik po testach samochodów.
FAQ: Superb czy Passat
Czy Superb i Passat to to samo auto?
Technicznie są bardzo blisko: wspólna płyta MQB Evo, rozstaw osi 2841 mm, ta sama fabryka w Bratysławie i te same pojemności bagażnika. Różnią się nadwoziem, kabiną, strojeniem zawieszenia, gamą silników i cennikiem. Passat jest dłuższy o 15 mm i o tyle samo wyższy.
Który bagażnik jest większy?
Żaden. Oba mają 690 l do rolety i 1920 l po złożeniu tylnej kanapy, a wersje plug-in po 510 l. O wyborze decydują tu detale, takie jak sposób podziału podłogi i schowki boczne.
Który jest tańszy w Polsce?
Z dieslem Superb: od 182 000 zł katalogowo wobec 211 290 zł za Passata TDI 150 KM, choć to różne poziomy wyposażenia. W hybrydzie plug-in najtańszy jest Passat Trend, 177 290 zł po rabacie wobec 197 350 zł za Superba iV Selection (dane Motonews, listopad 2026).
Czy plug-in opłaca się przy częstych trasach?
Zwykle nie, jeśli większość kilometrów to autostrada bez ładowania. Na 600-kilometrowej trasie prąd pokrywa około 12–22% dystansu, a auto ma o 180 l mniejszy bagażnik. Plug-in wygrywa przy codziennych dojazdach i ładowaniu w domu.
Czy warto dopłacić do zawieszenia adaptacyjnego?
Na długich trasach tak, zwłaszcza na większych felgach, bo układ z dwoma zaworami w każdym amortyzatorze poszerza zakres między trybem komfortowym a sportowym. W Passacie DCC Pro kosztowało 5950 zł w konfiguracji z maja 2025. Aktualną dopłatę w obu markach trzeba sprawdzić w konfiguratorze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis