Koszt utrzymania kampera wartego około 200 tys. zł wynosi w naszym wyliczeniu 8–23 tys. zł rocznie bez utraty wartości i 25–40 tys. zł razem z nią. Najwięcej kosztują autocasco i spadek ceny pojazdu, a nie przegląd czy serwis. Większość tych pozycji nalicza się także wtedy, gdy pojazd stoi. Wyliczenie uzupełnia nasz przewodnik kamperem po Polsce i Europie, w którym porównujemy też zakup z wynajmem.
W skrócie
- Model: pięcioletnia półintegra na bazie dostawczaka, DMC 3,5 t, wartość 200 tys. zł, 8–10 tys. km rocznie, dwa wyjazdy zagraniczne.
- Stałe koszty bez utraty wartości: około 8,4–22,7 tys. zł rocznie, czyli 700–1900 zł miesięcznie.
- Badanie techniczne kampera zarejestrowanego jako samochód specjalny odbywa się co roku, niezależnie od wieku pojazdu.
- Utrata wartości to około 17 tys. zł rocznie, często więcej niż wszystkie pozostałe pozycje razem.
- Paliwa i kempingów nie liczymy, bo zależą od liczby wyjazdów, a nie od samego posiadania.
Kwoty za OC, badanie i winiety pochodzą z cenników i porównywarek. Pozycje AC, serwis i zimowanie to nasze szacunki, bo jednolitych cenników dla kamperów nie ma.
Ile kosztuje ubezpieczenie kampera: OC, AC i assistance?
Samo OC kosztuje w 2026 roku od około 800 do 3000 zł, jak podaje porównywarka Rankomat. Najniższe stawki dostają kierowcy z długim stażem i historią bezszkodową; multiagencja CUK przywołuje przykład 430 zł, ale bez daty kalkulacji, więc to raczej dolna granica niż punkt odniesienia.
AC to pierwsza duża pozycja. Przyjmujemy 2–4% wartości pojazdu, czyli 4000–8000 zł, ale jest to założenie do kalkulacji, a nie cennik, więc warto zebrać kilka ofert. Zabudowę trzeba zgłosić do polisy, bo wycena według samej bazy to częsty problem opisany przy przebudowie dostawczaka na kampera.
Assistance (szacunkowo 100–400 zł) należy czytać pod kątem limitów masy i wysokości holowanego pojazdu. Na wypłatę wpływa też przeciążenie i brak uprawnień, co rozwijamy w tekście kamper a prawo jazdy kategorii B.
Ile kosztuje przegląd techniczny i badanie zbiorników gazowych?
Badanie techniczne to 149 zł rocznie dla pojazdu do 3,5 t i 234 zł dla pojazdu od 3,5 do 16 t. Instalacja LPG zasilająca silnik dodaje 96 zł za badanie specjalistyczne, razem 245 zł. Stawkę dla samochodu specjalnego warto potwierdzić na stacji kontroli pojazdów.
Częstotliwość wynika z art. 81 Prawa o ruchu drogowym: badanie jest coroczne, a wydłużone terminy dotyczą m.in. samochodów osobowych i ciężarowych do 3,5 t. Samochodu specjalnego na tej liście nie ma.
Instalacja propanowa zabudowy to osobny temat. W Niemczech pojazdy tamtejszej rejestracji przechodzą co dwa lata próbę G 607 (około 30–80 EUR). Art. 81 nie przewiduje odpowiednika, ale kontrola szczelności raz w roku ma sens, bo chodzi o gaz w przestrzeni, w której się śpi. Zbiornik LPG zasilający silnik wymienia się po 10 latach od produkcji.
Ile kosztuje garażowanie i przechowywanie poza sezonem?
Przechowywanie to najbardziej rozstrzelona pozycja: od około 100 zł miesięcznie za plac ogrodzony do kilkuset złotych za halę. Przy sześciu miesiącach daje to 600–3600 zł, a ogłoszenia różnią się na tyle, że średnia krajowa niewiele by mówiła.
Półintegra ma zwykle około 3 m wysokości, więc zwykły garaż odpada; przed podpisaniem umowy trzeba zmierzyć bramę razem z klimatyzacją i lukami na dachu. Hala ogranicza wilgoć i promieniowanie UV, które niszczy uszczelki. Plac jest tańszy, ale wymaga częstszych kontroli zabudowy.
Ile kosztuje serwis podwozia: filtry, oleje, hamulce?
Na serwis podwozia warto odłożyć 1500–3000 zł rocznie. Bazą jest dostawczak, więc obsługa przypomina auto użytkowe: olej i filtry co rok, kontrola klocków i tarcz, płyny. Różnicę robi stawka warsztatu, która według naszego przeglądu cen robocizny zaczyna się od 90–150 zł netto, a w drogich ASO przekracza 350 zł netto.
Kamper wymaga innego podejścia niż dostawczak z dużym przebiegiem. Tarcze korodują podczas postoju, a opony częściej starzeją się, niż zużywają, dlatego kwotę warto traktować jako średnią z kilku lat. Wysokość pojazdu ogranicza też wybór warsztatu, więc termin dobrze jest umówić przed sezonem.
Ile kosztuje serwis zabudowy: ogrzewanie, lodówka, uszczelnienia?
Zabudowa to szacunkowo 800–2500 zł rocznie: przegląd ogrzewania, lodówki i kontrola szczelności. Tej ostatniej nie warto pomijać, bo wielu producentów uzależnia od niej gwarancję, a naprawa zawilgoconych ścian potrafi kosztować dziesiątki tysięcy złotych.
Kontrola polega na pomiarze wilgotności w narożnikach, przy oknach i lukach oraz na ocenie mas uszczelniających. Do tej pozycji należy też okresowa kontrola instalacji elektrycznej w kamperze, zwłaszcza dokręcenia połączeń przy akumulatorze.
Na czym polega zimowanie i konserwacja instalacji wodnej?
Zimowanie kosztuje od zera przy własnej pracy do około 500 zł w warsztacie, a jego pominięcie grozi rozsadzeniem bojlera i przewodów. Podstawowa kolejność jest prosta:
- Opróżnić zbiornik wody czystej, zbiornik szarej wody i bojler przez zawór spustowy.
- Otworzyć wszystkie krany i ustawić je w pozycji środkowej.
- Wlać do syfonów płyn niezamarzający przeznaczony do instalacji kamperów.
- Zakręcić butle, podładować akumulatory i odłączyć odbiorniki.
- Podnieść ciśnienie w oponach zgodnie z instrukcją i przewietrzyć wnętrze.
Ile kosztują opłaty drogowe i winiety w Europie?
Dwa wyjazdy na południe to w naszym modelu 500–1500 zł rocznie, razem z odcinkami płatnymi we Włoszech lub w Chorwacji. Kamper do 3,5 t płaci za winietę w większości krajów jak auto osobowe. Wyjątkiem jest Słowenia, gdzie kampery trafiają do droższej klasy 2B.
| Kraj | Krótka winieta | Roczna |
|---|---|---|
| Austria | 12,80 EUR (10 dni) | 106,80 EUR |
| Czechy | ok. 12,30 EUR (10 dni) | ok. 105 EUR |
| Słowacja | ok. 10,80 EUR (10 dni) | nie ustaliliśmy jednej stawki |
| Węgry | ok. 19 EUR (10 dni) | ok. 170 EUR |
| Słowenia, klasa 2B | ok. 32 EUR (7 dni) | ok. 235 EUR |
| Szwajcaria | brak | ok. 44 CHF |
Stawki pochodzą z zestawień serwisów branżowych, więc przed zakupem warto sprawdzić je w sklepie operatora. Powyżej 3,5 t obowiązują już osobne systemy, jak austriacki GO-Box rozliczający kilometry. Zasady kraj po kraju zebraliśmy w tekście o winietach i przepisach za granicą.
Ile wynosi utrata wartości i jak płynny jest rynek wtórny?
Utrata wartości to około 17 tys. zł rocznie, jeśli nowa półintegra za 300 tys. zł po pięciu latach kosztuje około 215 tys. zł. To średnia z widełek 180–250 tys. zł podanych w naszym przewodniku, a nie notowanie rynkowe. W pierwszych latach spadek jest zwykle szybszy.
Cenę najmocniej obniża wilgoć w zabudowie, brak dokumentacji serwisowej i amatorska instalacja. Roczny raport szczelności oraz faktury ułatwiają sprzedaż i pomagają obronić cenę, dlatego część kosztów serwisu wraca przy odsprzedaży.
Ile wynosi roczny koszt utrzymania kampera?
Roczny koszt utrzymania kampera z modelu mieści się między 8,4 a 22,7 tys. zł bez utraty wartości i między 25,4 a 39,7 tys. zł z nią.
| Pozycja | Rocznie, zł |
|---|---|
| OC | 800–3000 |
| AC (założenie 2–4%) | 4000–8000 |
| Assistance | 100–400 |
| Badanie techniczne | 149–245 |
| Przechowywanie (6 miesięcy) | 600–3600 |
| Serwis podwozia | 1500–3000 |
| Serwis zabudowy | 800–2500 |
| Zimowanie | 0–500 |
| Winiety i opłaty drogowe | 500–1500 |
| Razem bez utraty wartości | 8449–22 745 |
| Utrata wartości | ok. 17 000 |
| Razem | ok. 25 400–39 700 |
Przy 30 dniach użytkowania rocznie daje to około 850–1320 zł za dzień, jeszcze bez paliwa i kempingów. Dla porównania doba wynajmu półintegry w szczycie sezonu to 500–900 zł plus opłata serwisowa, jak pokazuje rachunek kosztów w przewodniku po kamperach. Własny pojazd zaczyna się więc bronić dopiero przy częstym użytkowaniu, także poza sezonem.
Jakie błędy najbardziej podnoszą koszty?
- Polisa bez wyceny zabudowy. Przy szkodzie całkowitej wypłata może objąć tylko bazę, a nie zainstalowane wyposażenie.
- Odkładanie kontroli szczelności. Niewielki koszt rocznej usługi stoi naprzeciw naprawy ścian, której cena idzie w dziesiątki tysięcy złotych.
- Zimowanie bez opróżnienia bojlera. Jedna mroźna noc wystarczy, żeby woda rozsadziła bojler lub przewody.
- Kupno winiety u pośrednika. Prowizja bywa kilkukrotnie wyższa od samej stawki, a oficjalne sklepy operatorów sprzedają ją bez narzutu.
- Pomijanie utraty wartości w rachunku. Porównanie z wynajmem bez tej pozycji wypada na korzyść zakupu tylko pozornie.
FAQ: najczęstsze pytania o koszty kampera
Ile miesięcznie kosztuje utrzymanie kampera?
W naszym modelu około 700–1900 zł miesięcznie bez utraty wartości, paliwa i kempingów. Po doliczeniu utraty wartości rzędu 17 tys. zł rocznie jest to około 2100–3300 zł. Bez AC dolna granica spada mniej więcej o 330 zł miesięcznie.
Jak często kamper musi przechodzić badanie techniczne?
Kamper zarejestrowany jako samochód specjalny przechodzi badanie co roku, ponieważ art. 81 Prawa o ruchu drogowym nie obejmuje go wydłużonym terminem. Rodzaj pojazdu widnieje w dowodzie rejestracyjnym i to on rozstrzyga sprawę, a nie sam wygląd zabudowy.
Czy można zrezygnować z OC na czas postoju zimą?
Nie. OC trzeba utrzymywać przez cały czas, gdy pojazd jest zarejestrowany, także gdy stoi na placu. Zawieszenie umowy OC przysługuje tylko wybranym pojazdom, takim jak motocykle czy ciągniki rolnicze, więc kamper zwykle z niego nie skorzysta. Sezonowo można za to obniżyć koszt przechowywania, wybierając plac zamiast hali.
Co najłatwiej pominąć w budżecie na kampera?
Najczęściej pomijana jest utrata wartości, bo nie pojawia się na żadnym rachunku, a w naszym modelu jest największą pozycją. Tuż za nią są kontrola szczelności i przechowywanie. Pominięcie kontroli szczelności może też kosztować znacznie więcej niż sama usługa, gdy wilgoć dostanie się do ścian.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis