EREV i range extender 2026: jak działa elektryk z generatorem i które modele trafią do Polski

erev samochody 2026

EREV to samochód elektryczny z małym silnikiem spalinowym, który nie napędza kół, tylko produkuje prąd. Na początku listopada 2026 roku potwierdzone w polskiej ofercie są dwa takie modele, oba od Leapmotora; reszta to zapowiedzi albo hybrydy plug-in, które tylko przypominają tę konstrukcję. Szerszy obraz rynku znajdziecie w naszym przeglądzie premier motoryzacyjnych 2026.

W skrócie

  • W EREV koła zawsze napędza silnik elektryczny, a benzynowy działa wyłącznie jako generator.
  • Leapmotor C10 REEV ma baterię 28,4 kWh i do 145 km zasięgu na prądzie, B10 REEV 18,8 kWh i do 86 km (WLTP).
  • Katalogowe 0,4 l/100 km nie opisuje jazdy po rozładowaniu: niezależne testy C10 pokazują wtedy 6,3–8,1 l/100 km.
  • Bez regularnego ładowania EREV traci główny atut kosztowy.

Czym jest range extender i skąd wrócił do łask?

Range extender to agregat prądotwórczy na pokładzie elektryka. Pomysł nie jest nowy: BMW i3 REx miało mały zbiornik 9 l i silnik traktowany jako awaryjne wsparcie dużej baterii. Mazda MX-30 R-EV używała silnika Wankla, ale według Top Geara z października 2026 roku ten model zniknął już z rynku.

Nowa fala przyszła z Chin i odwróciła proporcje. Leapmotor C10 REEV łączy baterię 28,4 kWh z benzynowym silnikiem 1,5 l o mocy 50 kW i zbiornikiem 50 l, więc paliwo przestało być awaryjnym dodatkiem. Producenci sięgają po to rozwiązanie, bo daje jazdę elektryczną na co dzień bez uzależnienia długiej trasy od ładowarek.

EREV kontra PHEV kontra hybryda szeregowa: co je różni?

Najważniejsza różnica to pytanie, czy silnik spalinowy ma mechaniczne połączenie z kołami i czy auto można ładować z gniazdka. Podstawy klasycznych napędów porządkuje nasze porównanie HEV, MHEV i PHEV.

Cecha EREV PHEV Hybryda szeregowa
Spalinowy napędza koła Nie Tak Nie
Ładowanie z sieci Tak Tak Nie
Przykład Leapmotor C10 REEV Volvo XC60 PHEV Nissan Qashqai e-Power

Granica bywa rozmyta marketingowo. BYD Super DM i Chery Super Hybrid naśladują EREV zachowaniem, ale spalinowy może u nich napędzać koła, więc technicznie to hybrydy plug-in.

Jak duża jest bateria i ile przejedziecie na prądzie?

Bateria EREV jest wyraźnie mniejsza niż w elektryku: C10 REEV ma 28,4 kWh, a C10 w pełni elektryczny 69,9 kWh. Dane homologacyjne C10 podaje komunikat Stellantis.

Parametr Leapmotor C10 REEV Leapmotor B10 REEV
Bateria 28,4 kWh 18,8 kWh
Zasięg na prądzie (WLTP) do 145 km do 86 km (dane wstępne)
Zasięg łączny (WLTP) ponad 970 km do 900 km
Moc napędu 215 KM ok. 218 KM
Ładowanie DC do 65 kW do 46 kW

Na autostradzie te liczby szybko maleją. Motor1 uzyskał w C10 139 km na mieszanej trasie, ale przy tempie włoskiej autostrady zasięg elektryczny spadał do około 90 km. Czeski fDrive odnotował 20,7 kWh/100 km przy 125 km/h.

Jak jeździ EREV, gdy startuje generator?

Prowadzenie się nie zmienia, bo koła nadal napędza wyłącznie silnik elektryczny. Zmienia się akustyka: w teście fDrive przy 125 km/h i rozładowanej baterii silnik przez większość drogi pracował głośno, jakby kierowca trzymał gaz niemal w podłodze.

Wynika to z fizyki. Przy zużyciu 20,7 kWh/100 km i 125 km/h napęd potrzebuje stale około 26 kW, czyli ponad połowy z 50 kW mocy agregatu, a do tego dochodzą straty i dogrzewanie kabiny. C10 ma cztery tryby, w tym FUEL, który pozwala utrzymać naładowanie w zakresie 30–80%. Warto włączyć go przed długim podjazdem lub odcinkiem autostrady, zamiast wjeżdżać tam z pustą baterią.

Ile pali EREV po rozładowaniu baterii?

Przy normalnej jeździe C10 realnie zużywa od 6 do 8 l/100 km, nie 0,4 l. Wartość katalogowa wynika z formuły WLTP, która zakłada, że auto pokonuje dużą część dystansu na prądzie.

  • Motor1, trasa mieszana z pustą baterią: 6,3 l/100 km.
  • Motor1, włoska autostrada: 7,8 l/100 km.
  • Motor1, bardzo spokojna jazda: 4,7 l/100 km.
  • fDrive, autostrada 125 km/h: 7,5 l/100 km.
  • fDrive, zima około 0°C: 7,5–8,1 l/100 km, a przy dynamicznej jeździe ponad 10 l/100 km.
  • Motor1, 360 km od pełnej baterii: średnio 3,5 l/100 km, plus zużyty prąd.

Ostatnia pozycja pokazuje sens tej technologii: im krótsze odcinki między ładowaniami, tym niższa średnia. To ten sam mechanizm, który opisaliśmy w tekście o hybrydzie plug-in jeżdżonej bez ładowania.

EREV: samochody 2026 w Polsce i modele zapowiadane na Europę

Lista aut realnie dostępnych jest krótka, a większość głośnych premier dotyczy USA i Chin. Poniższe terminy pochodzą głównie z zestawienia Top Geara z października 2026 roku i mogą się jeszcze zmienić.

Model Status dla Europy
Leapmotor C10 REEV W sprzedaży w Polsce; cena katalogowa na starcie w 2025 roku 163 200 zł (Style), premierowo od 149 900 zł
Leapmotor B10 REEV W sprzedaży w Polsce; premierowo od 109 900 zł (luty 2026)
Xpeng L03 Spodziewany w 2027 roku, około 965 km WLTP
Yangwang U8 Możliwy w 2027 roku
Freelander 8 Na razie tylko pogłoski o 2028 roku
Modele Renault na platformie RGEV 2.0 Koniec dekady, do około 1400 km; konkretne auta nieznane
Hyundai Santa Fe, Genesis Start w 2027 roku, Europa niepotwierdzona

Pełnej gamy marki dotyczy nasz wcześniejszy tekst o Leapmotorze T03 i B10 w Polsce. Ceny REEV przed zakupem warto sprawdzić u dealera, bo promocje zmieniają się szybciej niż cenniki.

Ile kosztuje eksploatacja i serwis?

O rachunku decyduje udział jazdy na prądzie. Poniższa symulacja to nasze założenia redakcyjne, nie dane producenta: 1,10 zł/kWh w domu, 2,50 zł/kWh na publicznej ładowarce DC, 6 zł/l benzyny, 20 kWh/100 km oraz 7,5 l/100 km na generatorze. Straty ładowania pominęliśmy.

Źródło energii Koszt na 100 km
Prąd w domu około 22 zł
Benzyna przez generator około 45 zł
Publiczna ładowarka DC około 50 zł

Przy 20 000 km rocznie i 70% dystansu na domowym prądzie wychodzi około 5800 zł, a przy 20% już około 8100 zł (reszta na generatorze). Szybka ładowarka nie ma więc w tym układzie przewagi cenowej nad generatorem. Domowe ładowanie, także z gniazdka 230 V, to podstawa opłacalności.

Serwisowo EREV łączy dwa światy. Odpada wielobiegowa skrzynia, ale zostaje silnik z olejem, filtrami i układem wydechowym, a przy tym wysokonapięciowa bateria. Silnik pracujący rzadko, lecz od razu pod dużym obciążeniem, to inny profil zużycia niż w zwykłym aucie, a wieloletnich danych z polskich dróg jeszcze nie ma.

Jakie ryzyka wiążą się z zakupem EREV?

  1. Emisja CO2 w dokumentach. Europejskie normy podnoszą dystans referencyjny współczynnika użytkowego z 800 km do 2200 km, a następnie 4260 km (analiza ICCT). Ten sam napęd może więc dostać wyższą oficjalną emisję, a Top Gear wskazuje sposób liczenia emisji w WLTP jako główną przeszkodę dla EREV w Europie.
  2. Limit amortyzacji. Od 2026 roku firmy mają 150 tys. zł limitu dla aut poniżej 50 g CO2/km i 100 tys. zł powyżej tego progu. C10 deklaruje 10 g/km, ale wartość dla konkretnego egzemplarza trzeba sprawdzić w dokumentach.
  3. Dopłaty. Program NaszEauto obejmował auta wyłącznie elektryczne, a jego nabór zakończył się 30 kwietnia 2026 roku.
  4. Akcyza. Poradniki branżowe podają zwolnienie hybryd plug-in do 2000 cm3 do końca 2029 roku. Stan prawny dla konkretnego auta warto potwierdzić przed zakupem.
  5. Cła. W czerwcu 2026 roku Reuters informował o przygotowaniach UE do ceł na chińskie hybrydy plug-in. Nie znaleźliśmy potwierdzenia ostatecznej decyzji ani tego, jak potraktowano by EREV.
  6. Wartość rezydualna. Rynek wtórny takich aut w Polsce praktycznie jeszcze nie istnieje, więc każda prognoza utraty wartości to na razie szacunek.

FAQ: najczęstsze pytania o EREV

Czy EREV to samochód elektryczny?

Technicznie napęd jest elektryczny, bo koła kręci wyłącznie silnik elektryczny. Formalnie auto ma jednak silnik spalinowy, więc nie korzysta z przywilejów zarezerwowanych dla aut w pełni elektrycznych, takich jak dopłaty NaszEauto czy limit amortyzacji 225 tys. zł.

Czy EREV można jeździć bez ładowania?

Można, bo generator sam uzupełnia energię, ale wtedy C10 w niezależnych testach zużywa 6,3–8,1 l/100 km. To poziom zwykłego spalinowego SUV-a, a płacicie za zestaw z baterią i elektrycznym napędem.

Dla kogo EREV ma sens?

Dla kierowcy z domowym ładowaniem, który codziennie pokonuje dystans mieszczący się w zasięgu baterii, a kilka razy w roku wyrusza w daleką trasę. Przy samych przejazdach autostradowych lepszym wyborem bywa diesel albo elektryk z szybkim ładowaniem.

Czym EREV różni się od Nissana e-Power?

W obu silnik spalinowy nie napędza kół, ale e-Power nie ma gniazda ładowania i całą energię wytwarza z benzyny. EREV można naładować z sieci, dzięki czemu część dystansu pokonacie bez spalania paliwa.

Co dalej?

Na dziś EREV to rozsądny wybór dla konkretnego profilu kierowcy, a nie uniwersalna odpowiedź na problem zasięgu. Prawdziwy test tej technologii przyjdzie w 2027 roku, gdy do Europy mają dotrzeć kolejne modele; ich tło rynkowe daje nasz kalendarz premier na ten rok.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz